معرفی فیلم 12 میمون Twelve Monkeys

فیلم 12 میمون یک فیلم علمی تخیلی آمریکایی محصول سال 1995به کارگردانی تری گیلیام است که با الهام از فیلم کوتاه کریس مارکر در سال 1962 La Jetée با بازی بروس ویلیس ، مادلین استو و برد پیت و کریستوفر پلامر و دیوید مورس در نقش های فرعی ساخته شده است. پس از اینکه استودیو یونیورسال حق بازسازی La Jetée را به عنوان یک فیلم تمام‌قد به دست آورد، دیوید و جانت پیپلز برای نوشتن فیلمنامه استخدام شدند.

تحت هدایت گیلیام، یونیورسال بودجه ای 29.5 میلیون دلاری به فیلمسازان اعطا کرد و فیلمبرداری از فوریه تا مه 1995 به طول انجامید. فیلم بیشتر در فیلادلفیا و بالتیمور ، جایی که داستان در آن جریان داشت، فیلمبرداری شد.

این فیلم با ستایش منتقدان اکران شد و 168.8 میلیون دلار در سراسر جهان فروخت. پیت نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد و برای بازی خود برنده جایزه گلدن گلوب شد . این فیلم همچنین برنده شد و در بخش‌های مختلف جوایز Saturn نامزد شد.

داستان فیلم دوازده میمون Twelve Monkeys

یک ویروس کشنده که در سال 1996 منتشر شد، تقریباً تمام بشریت را از بین می برد و بازماندگان را مجبور به زندگی در زیر زمین می کند. گفته می شود گروهی به نام ارتش دوازده میمون این ویروس را منتشر کرده اند.

در سال 2035، جیمز کول یک زندانی است که در محوطه ای زیرزمینی در زیر فیلادلفیا زندگی می کند. کول انتخاب می شود تا در زمان به عقب فرستاده شود تا ویروس اصلی را پیدا کند تا به دانشمندان کمک کند تا درمان ایجاد کنند. در همین حال، کول از رویاهایی که شامل تعقیب و گریز و تیراندازی در فرودگاه می‌شود، نگران می‌شود.

کول به بالتیمور می رسد ، 1990، نه 1996 همانطور که برنامه ریزی شده بود. او با تشخیص دکتر کاترین ریلی دستگیر و در بیمارستان روانی زندانی می شود. او در آنجا با جفری گوینز، یک بیمار روانی با دیدگاه‌های محیط‌دوستانه و ضدشرکت‌گرا مواجه می‌شود . کول با گروهی از پزشکان مصاحبه می‌کند و سعی می‌کند توضیح دهد که شیوع ویروس قبلاً اتفاق افتاده است.

پس از تلاش برای فرار، کول آرام بخش می شود و در یک سلول حبس می شود، اما او ناپدید می شود و در سال 2035 از خواب بیدار می شود. دانشمندانی که پیام پست صوتی تحریف شده ای را پخش می کنند که ارتباط ارتش دوازده میمون را با ویروس نشان می دهد، بازجویی می شود. . همچنین به او عکس‌هایی از افراد مظنون به دست داشتن، از جمله Goines نشان داده می‌شود. دانشمندان به کول فرصتی دیگر برای تکمیل ماموریت خود و فرستادن او در زمان به عقب می دهند. کول به طور تصادفی در طول جنگ جهانی اول به میدان نبرد می رسد ، از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار می گیرد و سپس به سال 1996 منتقل می شود.

در سال 1996، ریلی در مورد مجموعه کاساندرا برای گروهی از دانشمندان سخنرانی می کند . در امضای کتاب پس از سخنرانی، ریلی با دکتر پیترز ملاقات می‌کند که به او می‌گوید هشداردهنده‌های آخرالزمان نمایانگر دید عاقل هستند در حالی که تخریب تدریجی محیط زیست توسط بشریت دیوانگی واقعی است.

کول پس از دیدن آگهی‌هایی که آن را تبلیغ می‌کنند به محل می‌رسد و وقتی ریلی می‌رود، او را می‌دزدد و مجبور می‌کند او را به فیلادلفیا ببرد. آنها متوجه می شوند که گوئینز بنیانگذار ارتش دوازده میمون است قبل از اینکه به جستجوی او بروند. هنگامی که کول با گوئینز روبرو می شود، هرگونه دخالت در این گروه را انکار می کند و می گوید که در سال 1990، کول ایده نابود کردن بشریت را با ویروسی که از پدر ویروس شناس گوئینز، دکتر لیلاند گوینز به سرقت رفته بود، آغاز کرد.

کول به سال 2035 بازگردانده می شود و در آنجا به دانشمندان تعهد خود را به مأموریت خود تأیید می کند. اما وقتی دوباره در سال 1996 ریلی را پیدا کرد، به او می‌گوید که اکنون خود را دیوانه می‌داند، همانطور که او پیشنهاد کرده بود. در همین حال، ریلی شواهدی از سفر در زمان خود را کشف کرده است که به او نشان می دهد و معتقد است که او عاقل است. آنها تصمیم می گیرند قبل از شروع طاعون به سمت فلوریدا کیز حرکت کنند.

آنها متوجه می شوند که ارتش دوازده میمون منبع همه گیری نبوده است. اقدام اصلی اعتراض این گروه رها کردن حیوانات از باغ وحش و قرار دادن پدر گوینز در قفس حیوانات است. در فرودگاه، کول پیامی را به دانشمندان می گوید که پیروی از ارتش دوازده میمون مسیر اشتباهی است و او دیگر برنمی گردد. کول با خوزه، هم سلولی خود در زمان خودش روبرو می شود، که به کول تفنگ دستی می دهد و به او دستور می دهد تا دستورات را دنبال کند.

ریلی دکتر پیترز را در فرودگاه می بیند و او را از یک روزنامه به عنوان دستیار پدر گوینز می شناسد. پیترز در آستانه سفر به چندین شهر است که با مکان های شیوع ویروس مطابقت دارد.

کول برای تعقیب پیترز از یک ایست بازرسی امنیتی عبور می کند. پس از کشیدن اسلحه ای که به او داده شد، کول توسط پلیس مورد اصابت گلوله قرار می گیرد. همانطور که کول در آغوش ریلی در حال مرگ است، ریلی ناگهان شروع به اسکن جمعیت اطراف خود می کند. ریلی سرانجام با یک پسر کوچک ارتباط چشمی برقرار می کند – جیمز کول جوان شاهد صحنه مرگ خودش است، که برای سال های آینده در رویاهای او تکرار می شود. پیترز، سوار بر هواپیمای مبتلا به ویروس، در کنار جونز، یکی از دانشمندان آینده می نشیند، که می گوید شغل او “بیمه” است. کول جوان بیرون از فرودگاه هواپیما را از روی زمین تماشا می کند.

بازیگران فیلم 12 میمون Twelve Monkeys

 • بروس ویلیس در نقش جیمز کول
 • جوزف ملیتو در نقش جیمز کول جوان
 • مادلین استو در نقش دکتر کاترین ریلی
 • برد پیت در نقش جفری گوینز
 • کریستوفر پلامر در نقش دکتر لیلاند گوینز
 • دیوید مورس در نقش دکتر پیترز
 • جان سدا در نقش خوزه
 • کریستوفر ملونی در نقش ستوان هالپرین
 • فرانک گورشین در نقش دکتر فلچر
 • ورنون کمپبل در نقش تینی
 • لیزا گی همیلتون در نقش تدی
 • باب آدریان در نقش زمین شناس
 • سایمون جونز در نقش جانورشناس
 • کارول فلورانس در نقش اخترفیزیکدان/جونز
 • بیل ریموند در نقش میکروبیولوژیست
 • آنی گلدن در نقش Woman Cabbie
 • توماس روی به عنوان یک واعظ خیابانی
Rate this post