دانلود فیلم پیانیست the pianist

معرفی فیلم پیانیست The Pianist

پیانیست برای اولین بار در جشنواره فیلم کن سال 2002 در 24 مه 2002 به نمایش درآمد، جایی که برنده نخل طلا شد و در سپتامبر همان سال اکران عمومی شد.

این فیلم با استقبال گسترده منتقدان مواجه شد و منتقدان کارگردانی پولانسکی، بازی برودی و فیلمنامه هاروود را تحسین کردند. در هفتاد و پنجمین دوره جوایز اسکار ، این فیلم برنده جایزه بهترین کارگردان (پولانسکی)، بهترین فیلمنامه اقتباسی (هاروود) و بهترین بازیگر مرد (برودی) شد و نامزد چهار فیلم دیگر از جمله بهترین فیلم (به شیکاگو می‌بازد

مچنین برنده جایزه بفتا برای بهترین فیلم وجایزه بفتا برای بهترین کارگردانی در سال 2003 و هفت سزار فرانسوی از جمله بهترین فیلم ، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مرد برای برودی.این فیلم در 100 فیلم برتر قرن 21 بی بی سی در سال 2016 گنجانده شد.

داستان فیلم پیانیست The Pianist

در سپتامبر 1939، ولادیسلاو شپیلمن ، یک پیانیست یهودی لهستانی ، در حال پخش زنده از رادیو در ورشو بود که ایستگاه در جریان حمله آلمان نازی به لهستان بمباران شد.

به امید یک پیروزی سریع، Szpilman با خانواده خود در خانه خوشحال می شود وقتی می فهمد که بریتانیا و فرانسه به آلمان اعلام جنگ کرده اند ، اما کمک های وعده داده شده به دست نمی آید.

این نبرد بیش از یک ماه طول می کشد و ارتش آلمان و شوروی همزمان به لهستان در جبهه های مختلف حمله می کنند. ورشو بخشی از دولت عمومی تحت کنترل نازی ها می شود . یهودیان به زودی از کار کردن یا داشتن مشاغل منع می شوند و همچنین لباس آبی به تن می کنندبازوبند ستاره دیوید .

در نوامبر 1940، شپیلمن و خانواده‌اش مجبور به ترک خانه‌شان به گتوی منزوی و پرجمعیت ورشو می‌شوند ، جایی که شرایط فقط بدتر می‌شود. مردم از گرسنگی می میرند، نگهبانان اس اس بی رحم هستند، کودکان گرسنه رها می شوند و اجساد مرده همه جا هستند.

در یک مورد، Szpilman ها شاهد بودند که اس اس ها یک خانواده کامل را در آپارتمانی در آن طرف خیابان طی یک دور زدن ، از جمله انداختن یک مرد سالخورده روی ویلچر از پنجره چهار طبقه به بالا، کشتند.

در 16 آگوست 1942، شپیلمن و خانواده اش قرار است به عنوان بخشی از عملیات راینهارد به اردوگاه نابودی تربلینکا منتقل شوند . با این حال، دوستی در پلیس گتو یهودی، ولادیسلاو را در Umschlagplatz می شناسد و او را از خانواده اش جدا می کند.

او تبدیل به یک برده کارگر می شود و از یک شورش یهودیان در آینده مطلع می شود. او با قاچاق اسلحه به محله یهودی نشین به مقاومت کمک می کند و در یک مورد به سختی از نگهبان مشکوک دوری می کند. Szpilman در نهایت موفق به فرار می شود و با کمک یک دوست غیر یهودی، Andrzej Bogucki ، و همسرش، Janina، مخفی می شود.

در آوریل 1943، Szpilman از پنجره خود به عنوان اولین قیام از دو قیام، قیام محله یهودی نشین ورشو ، که او به آن کمک کرد، می بیند که آشکار می شود و در نهایت با شکست مواجه می شود.

به زودی پس از آن، هنگامی که همسایه متوجه Szpilman پنهان شده در آپارتمان، او مجبور به فرار به مخفیگاه دوم است. محل اختفای جدید او یک آپارتمان خالی دیگر است و یک پیانو در آن وجود دارد که احساس می کند به نواختن کشیده می شود.

اما او این کار را نمی کند، زیرا باید برای جلوگیری از کشف سکوت کند. در حالی که در این مکان مخفی شده اید، سوءتغذیه به دلیل منابع غذایی بسیار محدود اثر می گذارد. او وزن کم می کند و شروع به یرقان می کند.

در اوت 1944، در جریان قیام ورشو ، ارتش داخلی به یک ساختمان آلمانی در آن سوی خیابان از مخفیگاه Szpilman حمله کرد. گلوله های تانک به آپارتمان اصابت کرد و او را مجبور به فرار کرد. در طول ماه های بعد، ورشو ویران می شود.

Szpilman تنها می ماند تا در میان خرابه ها به دنبال سرپناه و تدارکات ناامیدانه بگردد. او سرانجام به خانه ای می رسد که در آنجا قوطی ترشی پیدا می کند. در حالی که سعی می کند آن را باز کند، توسط افسر ورماخت ویلم هوسنفلد متوجه او می شود، که متوجه می شود که Szpilman یک پیانیست است.

او از Szpilman می خواهد که در خانه با یک پیانوی بزرگ بنوازد. Szpilman ضعیف موفق می شود تصنیف شوپن را در G مینور بازی کند. هوزنفلد به اسپیلمان اجازه می دهد در اتاق زیر شیروانی خانه خالی پنهان شود. در آنجا، افسر آلمانی به طور منظم به او غذا می‌دهد.

در ژانویه 1945، آلمانی ها از ارتش سرخ عقب نشینی کردند. هوزنفلد برای آخرین بار با اشپیلمن ملاقات می کند و قول می دهد که پس از جنگ به او در رادیو لهستان گوش دهد. او کت بزرگ خود را به Szpilman می دهد تا گرم بماند و می رود.

در بهار 1945، زندانیان سابق اردوگاه کار اجباری نازی ها از کنار یک اردوگاه اسیران جنگی شوروی که سربازان آلمانی اسیر شده را در خود نگه می داشت عبور می کنند و آنها را مورد آزار و اذیت لفظی قرار می دادند. هوسنفلد که یکی از زندانیان است، شنیده می شود که یک زندانی آزاد شده در مورد حرفه سابق خود به عنوان ویولن نوازی می نالد.

او از او می‌پرسد که آیا سپیلمان را می‌شناسد، که او تأیید می‌کند و هوسنفلد می‌گوید که به ژپیلمان کمک کرده و از او التماس می‌کند که به سپیلمان بگوید که در کمپ است. بعداً نوازنده ویولن و اشپیلمن به کمپ می‌رسند اما آن را متروکه می‌بینند.

پس از جنگ، شپیلمن به رادیو لهستان بازگشته است، و در آنجا آهنگ شوپن ” Grand Polonaise brillante ” را برای بسیاری از مخاطبان معتبر اجرا می کند. در پایان متنی آمده است که سپیلمن در 6 ژوئیه 2000 در سن 88 سالگی درگذشت و تنها چیزی که از هوسنفلد شناخته شده این است که او در سال 1952 در حالی که هنوز در اسارت شوروی بود درگذشت.

بازیگران فیلم پیانیست The Pianist

 • آدرین برودی در نقش ولادیسلاو شپیلمن
 • توماس کرچمان در نقش کاپیتان ویلم هوسنفلد
 • فرانک فینلی در نقش ساموئل اشپیلمن
 • مورین لیپمن در نقش ادواردا شپیلمن
 • امیلیا فاکس در نقش دوروتا
 • اد استوپارد در نقش هنریک اشپیلمن
 • جولیا راینر در نقش رجینا اشپیلمن
 • جسیکا کیت مایر در نقش هالینا شپیلمن
 • رونان ویبرت در نقش آندری بوگوکی
 • روث پلات در نقش جانینا بوگوکی
 • اندرو تیرنان در نقش سالاس
 • میکال ژبروسکی در نقش یورک
 • روی در نقش ایتزاک هلر لبخند می زند
 • ریچارد رایدگز در نقش آقای لیپا
 • دانیل کالتاگیرونه در نقش مایورک
 • ولنتاین پلکا در نقش شوهر دوروتا
 • زبیگنیو زاماچوفسکی به عنوان مشتری با سکه
 • Ireneusz Machnicki به عنوان افسر SS
 • سزاری کرایوسکی به عنوان افسر اس اس

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.