دانلود فیلم پروتمئوس

معرفی فیلم پرومتئوس Prometheus

در اساطیر یونانی ، پرومتئوس ( / p r ə ˈ m iː θ i ə s / ؛ یونان باستان : Προμηθεύς ,[promɛːtʰéu̯s] ، احتمالاً به معنای ” از پیش اندیشی “) [1] خدای آتشتیتان است . پرومتئوس بیشتر به دلیل سرپیچی از خدایان با ربودن آتش از آنها و دادن آن به بشریت در قالب فناوری، دانش و به طور کلی، تمدن شناخته شده است . در برخی از نسخه‌های اسطوره به او آفرینش بشر از گل نیز نسبت داده شده است. پرومتئوس به خاطر هوش و به خاطر قهرمانی بشریت شناخته شده است، و همچنین عموماً به عنوان نویسنده هنرها و علوم انسانی شناخته می شود. [ نیازمند منبع ]او گاهی اوقات به عنوان پدر Deucalion ، قهرمان داستان سیل معرفی می شود.

مجازات پرومتئوس در نتیجه سرقت آتش و دادن آن به انسان موضوع رایج فرهنگ باستان و مدرن است . زئوس ، پادشاه خدایان المپیا ، پرومتئوس را به دلیل تخلفش به عذاب ابدی محکوم کرد. پرومته به صخره ای بسته شد و عقاب – نشان زئوس – فرستاده شد تا جگر او را بخورد (در یونان باستان تصور می شد جگر جایگاه احساسات انسان است). کبد او پس از آن یک شبه دوباره رشد می‌کرد و روز بعد دوباره در یک چرخه مداوم خورده می‌شد. بر اساس چندین نسخه اصلی از این اسطوره، به ویژه اسطوره هزیود ، پرومتئوس سرانجام توسط قهرمان آزاد شد. هراکلس _ در نمادگرایی بیشتر، مبارزه پرومتئوس توسط برخی در کوه البروس یا در کوه کازبک ، دو دماغه آتشفشانی در کوه‌های قفقاز قرار دارد که برای یونانیان باستان قلمرو بارباری‌ها فراتر از آن قرار داشت .

در افسانه ای دیگر، پرومتئوس شکل قربانی کردن حیوانات را که در آیین یونان باستان انجام می شد، تثبیت می کند . شواهدی مبنی بر وجود کیش به خود پرومتئوس گسترده نیست. او به طور عمده در آتن تمرکز فعالیت های مذهبی بود ، جایی که او با آتنا و هفائستوس ، که خدایان یونانی مهارت های خلاقانه و فن آوری بودند، مرتبط بود.

در سنت کلاسیک غربی ، پرومته به شخصیتی تبدیل شد که نشان دهنده تلاش انسان (به ویژه تلاش برای دانش علمی) و خطر عواقب بیش از حد یا ناخواسته بود. به‌ویژه، او در دوران رمانتیک به‌عنوان مظهر نابغه‌ای تلقی می‌شد که تلاش‌هایش برای بهبود وجود انسان می‌تواند به تراژدی نیز منجر شود: برای مثال، مری شلی ، «پرومته‌ی مدرن» را به‌عنوان زیرنویس رمانش « فرانکنشتاین » (1818) داد.

داستان فیلم پرومتئوس Prometheus

ریشه شناسی کلمه پرومتئوس مورد بحث است. دیدگاه معمول این است که به معنای “از پیش اندیشی” است، همانطور که برادرش اپیمتئوس به معنای “پساندیشی” است. هسیخیوس اسکندریه نام متفاوت ایتاس را به پرومته می‌دهد و «کسی که دیگران او را ایتاکس می‌خوانند» را اضافه می‌کند و او را منادی تایتان‌ها توصیف می‌کند. کرنی خاطرنشان می کند که این نام ها “شفاف نیستند” و ممکن است خوانش های متفاوتی از یک نام باشند، در حالی که نام “پرومته” توصیفی است.

همچنین فرض شده است که از ریشه پروتو-هندواروپایی گرفته شده است که همچنین پرا ریاضی ودایی را تولید می کند ، «دزدیدن»، از این رو pramathyu-s ، «دزد»، هم خانواده «پرومته»، دزد آتش. افسانه ودایی دزدی آتش توسط ماتریشوان مشابه روایت یونانی است. [16] پرامانت مته آتش بود، ابزاری که برای ایجاد آتش استفاده می شد. این پیشنهاد که پرومتئوس در اصل انسان «مخترع چوب‌های آتشی است که از آن آتش افروخته می‌شود» به دیودوروس سیکولوس بازمی‌گردد. در قرن اول قبل از میلاد اشاره دوباره به “میل آتش سوزی” است، یک روش بدوی جهانی برای ایجاد آتش با استفاده از یک تکه چوب عمودی و افقی برای تولید آتش توسط اصطکاک.

Rate this post