دانلود فیلم پارک ژوراسیک 1993

معرفی فیلم پارک ژوراسیک (Jurassic Park) 1993

پارک ژوراسیک (Jurassic Park) یک فیلم اکشن علمی تخیلی آمریکایی محصول 1993 به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و تهیه‌کنندگی کاتلین کندی و جرالد آر مولن است. این اولین قسمت از مجموعه پارک ژوراسیک و اولین فیلم از سه گانه اصلی پارک ژوراسیک است و بر اساس رمانی به همین نام در سال 1990 توسط مایکل کرایتون و فیلمنامه ای نوشته کرایتون و دیوید کوپ ساخته شده است.

داستان فیلم پارک ژوراسیک (Jurassic Park) در جزیره خیالی Isla Nublar، واقع در سواحل اقیانوس آرام آمریکای مرکزی در نزدیکی کاستاریکا می گذرد.. در آنجا، جان هاموند تاجر ثروتمند و تیمی از دانشمندان ژنتیک، پارک حیات وحشی از دایناسورهای منقرض شده را ایجاد کرده اند.

هنگامی که خرابکاری های صنعتی منجر به تعطیلی فاجعه بار تاسیسات برق پارک و اقدامات احتیاطی امنیتی می شود، گروه کوچکی از بازدیدکنندگان و نوه های هاموند برای زنده ماندن و فرار از جزیره خطرناک تلاش می کنند.

قبل از انتشار رمان کرایتون، چهار استودیو برای حقوق فیلم آن پیشنهاد دادند. با حمایت استودیو یونیورسال ، اسپیلبرگ قبل از انتشار در سال 1990، حقوق را به مبلغ 1.5 میلیون دلار به دست آورد. کرایتون با 500000 دلار اضافی برای اقتباس از این رمان برای نمایشگر استخدام شد. کوپ پیش نویس نهایی را نوشت که بسیاری از توضیح و خشونت رمان را کنار گذاشت و تغییرات زیادی در شخصیت ها ایجاد کرد.

فیلمبرداری در کالیفرنیا و هاوایی از آگوست تا نوامبر 1992 انجام شد، و پس از تولید تا می 1993 ادامه یافت، با نظارت اسپیلبرگ در لهستان هنگام فیلمبرداری فهرست شیندلر.

دایناسورها با تصاویر پیشگامانه تولید شده توسط کامپیوتر توسط Industrial Light & Magic (ILM) و با دایناسورهای animatronic در اندازه واقعی ساخته شده توسط تیم Stan Winston ساخته شده اند.

اسپیلبرگ برای به نمایش گذاشتن طراحی صدای فیلم، که شامل ترکیبی از صداهای حیوانات مختلف برای غرش دایناسورها بود، روی ایجاد DTS سرمایه گذاری کرد ، شرکتی متخصص در صدای فراگیر دیجیتال.

فرمت ها این فیلم همچنین تحت یک کمپین بازاریابی گسترده 65 میلیون دلاری قرار گرفت که شامل قراردادهای صدور مجوز با بیش از 100 شرکت بود.

پارک ژوراسیک در 9 ژوئن 1993 در تئاتر Uptown در واشنگتن دی سی به نمایش درآمد و در 11 ژوئن در ایالات متحده اکران شد. این فیلم در اکران اولیه خود در سراسر جهان بیش از 912 میلیون دلار فروخت، که تبدیل به پردرآمدترین فیلم تاریخ در آن زمان شد . جلوه های ویژه، بازیگری، موسیقی جان ویلیامز و کارگردانی اسپیلبرگ.

پس از اکران مجدد سه بعدی خود در سال 2013 به مناسبت بیستمین سالگردش، پارک ژوراسیک به هفدهمین و قدیمی ترین فیلم تاریخ تبدیل شد که از 1 دلار گذشت. میلیاردی بلیت فروشی این فیلم برنده بیش از بیست جایزه از جمله سه جایزه اسکار برای دستاوردهای فنی در جلوه های بصری و طراحی صدا شد.

پارک ژوراسیک نقطه عطفی در توسعه تصاویر کامپیوتری و جلوه های بصری انیماترونیک در نظر گرفته می شود. این فیلم با چهار دنباله تجاری موفق همراه شد: دنیای گمشده: پارک ژوراسیک (1997)، پارک ژوراسیک III (2001)، دنیای ژوراسیک (2015)، و دنیای ژوراسیک: پادشاهی سقوط کرده (2018)، با دنباله پنجم، دنیای ژوراسیک . Dominion ، برای اکران در سال 2022 برنامه ریزی شده است.

در سال 2018، این فیلم برای نگهداری در فهرست ملی فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره به عنوان “از نظر فرهنگی، تاریخی یا زیبایی شناختی مهم” انتخاب شد.

دانلود فیلم (Jurassic Park) 1993

دانلود فیلم پارک ژوراسیک (Jurassic Park)

داستان فیلم پارک ژوراسیک (Jurassic Park)

جان هاموند، صنعتگر، یک پارک موضوعی از دایناسورهای شبیه سازی شده، پارک ژوراسیک، در جزیره نوبلار استوایی ایجاد کرد. پس از کشته شدن یک نگهدارنده دایناسور توسط Velociraptor ، سرمایه گذاران پارک به نمایندگی از وکیل دونالد جنارو، درخواست گواهی ایمنی می کنند.

جنارو از یان مالکوم ریاضیدان دعوت می کند ، در حالی که هاموند دیرینه شناس آلن گرانت و دیرینه گیاه شناس الی ساتلر را دعوت می کند. به محض ورود، گروه با دیدن یک براکیوسوروس زنده شوکه می شوند.

در مرکز بازدیدکنندگان پارک، گروه متوجه می‌شوند که شبیه‌سازی با استخراج DNA دایناسور از پشه‌های ماقبل تاریخ نگهداری‌شده در کهربا انجام شده است. از DNA قورباغه ها برای پر کردن شکاف های موجود در ژنوم دایناسورها استفاده شد و برای جلوگیری از تولید مثل، همه دایناسورها با دستکاری مستقیم کروموزوم ماده شدند.

این گروه شاهد خروج یک بچه Velociraptor و بازدید از محوطه رپتور هستند. در طول ناهار، گروه درباره اخلاقیات شبیه سازی و ایجاد پارک بحث می کند. مالکوم در مورد پیامدهای مهندسی ژنتیک هشدار می دهدو مفهوم سازی پارک را مسخره می کند و می گوید که به ناچار خراب خواهد شد.

نوه های هاموند، لکس و تیم مورفی، برای گشت و گذار در پارک همراه می شوند، در حالی که هاموند از اتاق کنترل نظارت می کند. تور طبق برنامه پیش نمی رود، اکثر دایناسورها ظاهر نمی شوند و گروه با یک تریسراتوپس بیمار روبرو می شوند.

با نزدیک شدن طوفان استوایی کوتاه می شود. اکثر کارمندان پارک با قایق به سرزمین اصلی می روند در حالی که بازدیدکنندگان به سمت وسایل نقلیه تور الکتریکی خود باز می گردند، به جز ساتلر که در کنار دامپزشک پارک می ماند تا تریسراتوپ ها را مطالعه کند .

دنیس ندری، برنامه نویس ناراضی کامپیوتر ژوراسیک پارک، توسط داجسون، مردی که برای رقیب شرکت هاموند کار می کند، رشوه دریافت کرده است تا جنین های دایناسورهای بارور شده را بدزدد . ندری سیستم امنیتی پارک را غیرفعال می‌کند تا به اتاق نگهداری جنین دسترسی پیدا کند و جنین‌ها را در ظرفی که به شکل قوطی کرم اصلاح است، ذخیره می‌کند.

دانلود فیلم پارک ژوراسیک (Jurassic Park) 1993

خرابکاری ندری همچنین برق وسایل نقلیه تور را قطع می کند و آنها را درست زمانی که در نزدیکی پادوک Tyrannosaurus rex پارک هستند، سرگردان می کند.

بسیاری از حصارهای برقی پارک نیز غیرفعال شده‌اند و به تیرانوسوروس اجازه می‌دهند فرار کنند و به گروه حمله کنند. بعد از تیرانوزاروسیک وسیله نقلیه تور را واژگون می کند، مالکوم را مجروح می کند و جنارو را می بلعد، در حالی که گرانت، لکس و تیم فرار می کنند. ندری در راه رساندن جنین ها به اسکله های جزیره، در باران گم می شود، با جیپ رانگلر خود تصادف می کند و توسط یک دیلوفوزاروس کشته می شود .

Sattler به نگهبان بازی، رابرت مولدون، کمک می کند تا به دنبال بازماندگان بگردد. آنها فقط مالکوم مجروح را پیدا می کنند، درست قبل از بازگشت تیرانوزاروس.

دانلود فیلم پارک ژوراسیک (Jurassic Park) 1993

گرانت، تیم و لکس در بالای درخت پناه می گیرند و با یک براکیوزاروس روبرو می شوند . آنها بعداً پوسته های شکسته تخم دایناسورها را کشف کردند، و گرانت نتیجه می گیرد که دایناسورها در حال تولید مثل بوده اند، که به دلیل DNA قورباغه آنها رخ داده است برخی از قورباغه های غرب آفریقا می توانند جنسیت خود را در یک محیط تک جنسیتی تغییر دهند و به دایناسورها اجازه دهند تا این کار را انجام دهند. خوب.

هاموند و مهندس ارشد ری آرنولد قادر به رمزگشایی کد Nedry برای فعال کردن مجدد سیستم امنیتی نیستند، سیستم پارک را مجددا راه اندازی می کنند. گروه شبکه پارک را خاموش می کند و به پناهگاه اضطراری عقب نشینی می کند، در حالی که آرنولد برای تکمیل فرآیند راه اندازی مجدد به سوله نگهداری می رود.

وقتی آرنولد موفق به بازگشت نمی شود، ساتلر و مولدون به سمت آلونک می روند. آنها متوجه می شوند که خاموشی حصارهای باقیمانده را غیرفعال کرده و Velociraptors را آزاد کرده است. مولدون حواس رپتورها را پرت می‌کند، در حالی که ساتلر می‌رود تا برق را دوباره روشن کند، قبل از اینکه مورد حمله یک رپتور قرار بگیرد و بازوی بریده آرنولد را پیدا کند. در همین حال، مولدون بی‌حوصله گرفتار می‌شود و توسط دو رپتور دیگر کشته می‌شود.

گرانت، تیم و لکس به مرکز بازدیدکنندگان می‌رسند. گرانت به دنبال Sattler می‌رود و تیم و لکس را داخل می‌گذارد. تیم و لکس توسط رپتورها در آشپزخانه تعقیب می شوند، اما آنها فرار می کنند و به گرانت و ستلر که بازگشته اند می پیوندند.

گروه به اتاق کنترل می‌رسند و لکس از یک کامپیوتر برای بازگرداندن برق پارک استفاده می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد با هاموند تماس بگیرند که کمک می‌خواهد. هنگامی که آنها سعی می کنند در ورودی جلویی فرار کنند، توسط رپتورها در گوشه ای قرار می گیرند، اما زمانی که تیرانوزاروس ظاهر می شود و رپتورها را می کشد، فرار می کنند. هاموند با یک جیپ همراه مالکوم وارد می شود و گروه سوار بر هلیکوپتر می شوند تا جزیره را ترک کنند.

دانلود فیلم پارک ژوراسیک (Jurassic Park) 1993

بازیگران فیلم پارک ژوراسیک (Jurassic Park)

 • سم نیل در نقش دکتر آلن گرانت
 • لورا درن در نقش دکتر الی ساتلر
 • جف گلدبلوم در نقش دکتر یان مالکوم
 • ریچارد آتنبرو در نقش دکتر جان هاموند
 • باب پک در نقش رابرت مولدون
 • جوزف مازلو در نقش تیم مورفی
 • آریانا ریچاردز در نقش لکس مورفی
 • ساموئل ال جکسون در نقش ری آرنولد
 • وین نایت در نقش دنیس ندری
 • مارتین فررو در نقش دونالد جنارو
 • بی دی وانگ در نقش دکتر هنری وو
 • جری مولن در نقش دکتر هاردینگ
 • میگل سندووال در نقش خوانیتو روستگنو
 • کامرون ثور در نقش دکتر لوئیس داجسون
 • گرگ برسون در نقش صدای آقای DNA
 • ویت هرتفورد در نقش پسر داوطلب
 • ریچارد کیلی ظاهری کوتاه به عنوان صدای راهنمای خودروی تور پارک ژوراسیک دارد .

بهترین فیلم ها را در کنار خانواده با وبسایت رسمی عصر فیلم تجربه کنید

دانلود فیلم و سریال

دانلود فیلم در ژانر های پیشنهادی ——>

Rate this post