دانلود فیلم مریخی The Martian 2015

معرفی فیلم مریخی The Martian 2015

مریخی یک فیلم علمی تخیلی محصول سال ۲۰۱۵ به کارگردانی ریدلی اسکات و با بازی مت دیمون است. درو گدارد فیلمنامه را از رمان مریخی نوشته اندی ویر در سال 2011 اقتباس کرد.

این فیلم تنها مبارزه یک فضانورد برای زنده ماندن در مریخ را پس از رها شدن و تلاش های ناسا برای نجات او و بازگرداندن او به خانه به زمین به تصویر می کشد.

جسیکا چستین ،کریستن ویگ ، جف دانیلز ، مایکل پنا ، شان بین ، کیت مارا ،سباستین استن ، آکسل هنی ، مکنزی دیویس ، بندیکت وونگ ، دونالد گلاور ، چن شو ، ادی کو ، و چیوتل اجیوفور .

این فیلم که توسط کمپانی فاکس قرن بیستم تولید شده ، محصول مشترک بریتانیا و ایالات متحده است. تهیه‌کننده سایمون کینبرگ پس از آنکه فاکس این رمان را در مارس 2013 انتخاب کرد، شروع به توسعه فیلم کرد، که درو گدارد آن را به یک فیلمنامه اقتباس کرد و در ابتدا به کارگردانی پیوست، اما فیلم به جلو نرفت. ریدلی اسکات جایگزین گدارد به عنوان کارگردان شد و با حضور دیمون به عنوان شخصیت اصلی، تولید تایید شد.

فیلمبرداری در نوامبر 2014 آغاز شد و تقریباً هفتاد روز به طول انجامید. بیست مجموعه بر روی یکی از بزرگترین صحنه های صدا در جهان در بوداپست مجارستان ساخته شد. وادی رام در اردنبرای فیلمبرداری بیرونی نیز استفاده شد.

این فیلم در 11 سپتامبر 2015 در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو 2015 به نمایش درآمد ، در حالی که اولین نمایش در لندن در 24 سپتامبر 2015 برگزار شد. این فیلم در 30 سپتامبر 2015 در بریتانیا و در 2 اکتبر در ایالات متحده اکران شد.

، 2015، در 2D، 3D ، IMAX 3D و 4DX . این فیلم نقدهای مثبتی دریافت کرد و بیش از 630 میلیون دلار در سرتاسر جهان فروخت و به پردرآمدترین فیلم اسکات تا به امروز و همچنین دهمین فیلم پرفروش سال 2015 تبدیل شد.

مریخیبه دلیل کارگردانی، جلوه های بصری، موسیقی، فیلمنامه، دقت علمی و دوست داشتنی بودن، بیشتر به دلیل اجرای دیمون، مورد تحسین قرار گرفت. جوایز متعددی از جمله جایزه گلدن گلوب برای بهترین فیلم موزیکال یا کمدی ، هفت نامزدی در هشتاد و هشتمین دوره جوایز اسکار ، از جمله بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اقتباسی برای گدارد، و جایزه طولانی هوگو در سال 2016 برای بهترین نمایش دراماتیک دریافت کرد.

دیمون برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد – فیلم موزیکال یا کمدی و نامزد چندین جایزه از جمله اسکار بهترین بازیگر مرد ، جایزه بافتا برای بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.و جایزه انتخاب منتقدان برای بهترین بازیگر مرد .

داستان فیلم مریخی The Martian 2015

در سال 2035، خدمه مأموریت Ares III به مریخ در حال کاوش در Acidalia Planitia در روز شمسی مریخ (sol) 18 از 31 اکسپدیشن sol خود هستند. یک طوفان گرد و غبار شدید ، وسیله نقلیه صعود به مریخ آنها (MAV) را تهدید می کند. ماموریت تمیز می شود، اما با تخلیه خدمه، فضانورد مارک واتنی توسط آوار مورد اصابت قرار می گیرد.

تله متری مانیتور زیستی لباس او آسیب دیده و واتنی به اشتباه مرده فرض می شود. در حالی که MAV (وسیله نقلیه صعود به مریخ) در آستانه سقوط است، خدمه باقی مانده به سمت کشتی در حال گردش خود، هرمس ، حرکت می کنند .

واتنی پس از طوفان، مجروح و با هشدار کم اکسیژن بیدار می شود. او به زیستگاه سطح خدمه (“Hab”) برمی گردد و زخم خود را درمان می کند . هنگامی که واتنی بهبود می یابد، یک دفتر خاطرات ویدیویی را شروع می کند. ناتوان از برقراری ارتباط با زمین، تنها شانس او ​​برای نجات ماموریت بعدی مریخ است.

در چهار سال آینده، آرس IV در فاصله 3200 کیلومتری (2000 مایلی) در دهانه شیاپارلی فرود خواهد آمد. نگرانی فوری واتنی غذا است. او که یک گیاه شناس است، با استفاده از خاک مریخ که با زباله های زیستی خدمه بارور شده است ، باغی را در داخل هاب ایجاد می کند و آب را از سوخت موشک های باقی مانده تولید می کند.

او سپس سیب زمینی کامل را از چشم های گرفته شده از سیب زمینی در وعده های غذایی بسته بندی شده کشت می کند. او همچنین شروع به اصلاح مریخ نورد می کندبرای سفر به سایت Ares IV MAV.

روی زمین، میندی پارک، برنامه ریز ماهواره ناسا ، با بررسی تصاویر ماهواره ای، متوجه تجهیزات جابجا شده می شود و متوجه می شود که واتنی باید زنده باشد. تدی سندرز، مدیر ناسا، این خبر را برای عموم منتشر می‌کند، اما تصمیم می‌گیرد به خدمه Ares III چیزی نگوید تا آنها بر روی ماموریت خود متمرکز شوند، به دلیل مخالفت شدید مدیر پرواز میچ هندرسون.

واتنی مریخ نورد را به یک سفر یک ماهه می برد تا کاوشگر Pathfinder را که در سال 1997 خاموش شد، بازیابی کند. او با استفاده از دوربین و موتور Pathfinder تماس بصری با ناسا برقرار می کند.

دانلود فیلم مریخی The Martian 2015
دانلود فیلم مریخی The Martian 2015

ناسا یک وصله نرم افزاری را برای پیوند دادن مریخ نورد با Pathfinder ارسال می کند و امکان برقراری ارتباط از طریق متن را فراهم می کند. سندرز در نهایت به هندرسون اجازه می دهد تا به خدمه واتنی اطلاع دهد.

وینسنت کاپور، مدیر مأموریت های مریخ و بروس انگ، مدیر آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) یک کاوشگر فضایی را آماده می کنند تا غذای کافی برای زنده ماندن واتنی تا رسیدن آرس چهارم به واتنی برساند.

با این حال، قفل هوای هاب منفجر می شود و هاب را در معرض محیط خشن مریخ قرار می دهد. همه بوته های سیب زمینی می میرند اکنون، برای صرفه جویی در زمان، سندرز دستور می دهد تا بازرسی های ایمنی معمول را دور بزنند. قمار او شکست می خورد و موشک Atlas V بلافاصله پس از بلند شدن منفجر می شود.

اداره ملی فضایی چین یک موشک تقویت کننده مخفی به نام تایانگ شن (به روشنی “خدای خورشید”) ساخته است. تصمیم برای استفاده از موشک برای تامین مجدد واتنی گرفته شده است. با این حال، ریچ پرنل، اختر دینامیک JPL، یک طرح جایگزین طراحی می‌کند: تایانگ شن را با هرمس ملاقات کرده و دوباره تامین کند ، که سپس از گرانش زمین برای بازگشت به مریخ دو سال زودتر از آرس IV استفاده می‌کند. سندرز این ایده را رد می کند و آن را برای هرمس بسیار خطرناک می داندخدمه هندرسون به طور مخفیانه پیشنهاد پورنل را برای خدمه می فرستد. آنها به اتفاق آرا به اجرای آن رای می دهند بدون اینکه به دنبال تایید ناسا باشند، کنترل های از راه دور ناسا را ​​غیرفعال کنند و مسیر را تغییر دهند. سندرز مجبور است به طور علنی از آنها حمایت کند، اما از هندرسون می خواهد که پس از تکمیل ماموریت Ares III استعفا دهد.

واتنی سفر 90-sol را به Schiaparelli، جایی که MAV برای Ares IV از پیش تعیین شده است، آغاز می کند. او باید از آن برای قرار ملاقات با هرمس استفاده کند ، اما باید به طور قابل توجهی سبک شود. پس از برخاستن، وقتی سوخت MAV تمام می‌شود، سرعت آن نسبت به هرمس برای واتنی بسیار زیاد است. فرمانده لوئیس به‌سرعت بداهه‌سازی می‌کند و از یک ماده منفجره برای شکستن قفل هوا به جلو استفاده می‌کند و در نتیجه هوا به شدت فرار می‌کند و سرعت هرمس را کاهش می‌دهد . هنوز کافی نیست؛ با استفاده از یک واحد مانور سرنشین دار متصل ، لوئیس قادر به رسیدن به واتنی نیست. واتنی لباس تحت فشار خود را سوراخ می کند و از هوای فراری استفاده می کند تا خود را به سمت لوئیس برساند و به 543 سرباز خود به تنهایی در مریخ پایان دهد.

پس از بازگشت به زمین، واتنی یک مربی بقا برای نامزدهای فضانورد می شود. پنج سال بعد، در حالی که Ares V در شرف راه اندازی است، کسانی که در نجات واتنی نقش دارند در زندگی فعلی خود دیده می شوند.

بازیگران فیلم مریخی The Martian 2015

 • مت دیمون در نقش مارک واتنی، گیاه شناس و مهندس مکانیک که بخشی از تیم Ares III است.
 • جسیکا چستین در نقش فرمانده ملیسا لوئیس، افسر جنگ زیردریایی USN، اقیانوس شناس، زمین شناس و فرمانده ماموریت Ares III.
 • کریستن ویگ در نقش آنی مونتروز، مدیر روابط رسانه ای ناسا.
 • جف دنیلز در نقش تئودور «تدی» سندرز، مدیر ناسا.
 • مایکل پنا در نقش سرگرد ریک مارتینز، افسر، مهندس، خلبان ماموریت Ares III برای MAV نیروی هوایی ارتش آمریکا.
 • شان بین در نقش میچ هندرسون، مدیر پرواز هرمس
 • کیت مارا در نقش بث یوهانسن، اپراتور سیستم Ares III.
 • سباستین استن در نقش دکتر کریس بک، جراح پرواز برای ماموریت Ares III.
 • آکسل هنی در نقش دکتر الکس ووگل، یک تبعه آلمانی که دریانورد و شیمیدان آرس سوم است.
 • مکنزی دیویس در نقش میندی پارک، یک برنامه ریز ماهواره در کنترل ماموریت.
 • بندیکت وانگ در نقش بروس انگ، مدیر آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL).
 • دونالد گلاور در نقش ریچ پرنل، اختر دینامیک JPL.
 • چن شو به عنوان زو تائو ( چینی :朱涛)، معاون دانشمند ارشد در اداره ملی فضایی چین .
 • ادی کو در نقش گو مینگ ( چینی :郭明)، دانشمند ارشد در اداره ملی فضایی چین.
 • چیوتل اجیوفور در نقش وینسنت کاپور، مدیر مأموریت های مریخ ناسا.
 • چستین با ملاقات با فضانوردان و دانشمندان در آزمایشگاه رانش جت و مرکز فضایی لیندون بی. جانسون برای نقش خود آماده شد . او از فضانورد تریسی کالدول دایسون الهام گرفت و گفت: “او در حقیقت بسیار ساده است. شخصیت من با گناه ترک یکی از خدمه روبرو است، اما او همچنان مسئول زندگی پنج نفر دیگر از خدمه است. من سعی کردم او را طوری بازی کن که تریسی در آن لحظات می‌کرد.» دیمون با روشی متفاوت از چستین برای این نقش آماده شد. او توضیح داد: “برای من، روند تمرین این بود که با ریدلی بنشینم و به نوعی خط به خط و لحظه به لحظه فیلمنامه را مرور کنم و یک طرح حمله را برای آنچه می‌خواهیم هر صحنه انجام دهد، اجرا کنم.”

شبکه اقدام رسانه ای برای آسیایی-آمریکایی ها (MANAA) از انتخاب بازیگر سفیدپوست مکنزی دیویس در نقش میندی پارک که توسط نویسنده اندی ویر به عنوان آمریکایی کره ای-آمریکایی توصیف شده بود، انتقاد کرد. این گروه همچنین از انتخاب چیوتل اجیوفور در نقش وینسنت کاپور انتقاد کرد که MANAA گفت که ویر او را یک شخصیت هندی آسیایی توصیف کرده است.

در رمان، نام این شخصیت ونکات کاپور بود و او از نظر مذهبی هندو ( باپتیست و هندو در فیلم) معرفی می‌کند. این گروه انتخاب بازیگران را سفیدپوش خواندند و گفتند که بازیگران آسیایی که در هالیوود کمتر حضور دارند، از فرصت های بازیگری محروم شده اند. ویر در اکتبر 2015 گفت که میندی پارک را کره ای می دانست اما گفت که او را به صراحت به عنوان کره ای ننوشته است.

او همچنین انتقادات درباره انتخاب اجیوفور در نقش کاپور را رد کرد، “[کاپور] یک آمریکایی است. آمریکایی ها از منابع مختلفی می آیند. شما می توانید ونکات کاپور و سیاه پوست باشید.” در رمان اصلی، ویر عمداً از درج توصیفات فیزیکی شخصیت‌هایش اجتناب کرد. نائومی اسکات برای نقش ریوکو، یکی از اعضای تیم JPL انتخاب شد. او صحنه های خود را فیلمبرداری کرد اما آنها از برش نهایی حذف شدند و در نتیجه ظاهر او تبدیل به یک نقش صامت شد.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *