دانلود فیلم لبوفسکی بزرگ The Big Lebowski 1998

معرفی فیلم لبوفسکی بزرگ The Big Lebowski 1998

لبوفسکی بزرگ (The Big Lebowski) یک فیلم جنایی کمدی سیاه به نویسندگی، تهیه‌کنندگی و کارگردانی جوئل و اتان کوئن است که در سال ۱۹۹۸ منتشر شد . جف بریجز در این فیلمنقش جفری «آدم» لبوفسکی، یک تنبل لس‌آنجلسی و بول‌باز مشتاق را بازی می‌کند.

او به دلیل هویت اشتباه مورد حمله قرار می گیرد، سپس متوجه می شود که یک میلیونر نیز به نام جفری لبوفسکی ( دیوید هادلستون ) قربانی مورد نظر بوده است.

همسر قهرمان میلیونر لبوفسکیربوده شد و او به The Dude مأموریت داد تا باج را تحویل دهد. برای تضمین آزادی او؛ وقتی والتر سوبچاک ( جان گودمن ) دوست دود قصد دارد پول باج را نگه دارد، نقشه خراب می شود. سام الیوت ، جولیان مور ، استیو بوشمی ، جان تورتورو ، فیلیپ سیمور هافمن ، تارا رید ، دیوید تیولیس ، پیتر استورمار و بن گاززارا نیز در نقش‌های مکمل ظاهر می‌شوند.

این فیلم با الهام از آثار ریموند چندلر ساخته شده است. جوئل کوئن اظهار داشت: «ما می‌خواستیم یک نوع داستان چندلر بسازیم – چگونه به صورت اپیزودیک حرکت می‌کند، و با شخصیت‌هایی که سعی در کشف یک راز دارند، و همچنین داشتن یک طرح ناامیدکننده پیچیده که در نهایت بی‌اهمیت است، سروکار دارد.» موسیقی اصلی توسط کارتر بورول ، یکی از همکاران قدیمی برادران کوئن ساخته شده است.

Big Lebowski در زمان انتشار نقدهای متفاوتی دریافت کرد. با گذشت زمان، نقدها تا حد زیادی مثبت شدند، و فیلم تبدیل به یکی از محبوب‌ترین فیلم‌ها شد، که به خاطر شخصیت‌های عجیب و غریب، سکانس‌های رویایی کمدی، دیالوگ‌های خاص، و موسیقی متن التقاطی مورد توجه قرار گرفت.

در سال 2014، این فیلم برای نگهداری در فهرست ملی فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره انتخاب شد و “از نظر فرهنگی، تاریخی، یا زیبایی شناختی مهم” تلقی شد. یک اسپین آف با عنوان The Jesus Rolls در سال 2020 منتشر شد و تورتورو دوباره نقش خود را بازی کرد و همچنین به عنوان نویسنده و کارگردان نیز ایفای نقش کرد.

دانلود فیلم لبوفسکی بزرگ The Big Lebowski 1998

داستان فیلم لبوفسکی بزرگ

در اوایل دهه 1990، جفری لبوفسکی تنبل لس آنجلسی توسط دو مجری به خاطر شاهزاده پورن جکی تری هورن، که همسر جفری لبوفسکی دیگری به او بدهکار است، در خانه اش مورد تعرض قرار می گیرد . یکی از ادمها قبل از اینکه متوجه شوند مرد اشتباهی دارند روی فرش مورد علاقه یارو ادرار می کند و می رود.

با توصیه شرکای بولینگ خود، والتر سوبچاک کهنه کار ویتنام و دانی کراباتسوس، شخص نیکوکار ثروتمند جفری (“بزرگ”) لبوفسکی را ملاقات می کند و تقاضای غرامت برای فرش می کند. لبوفسکی قبول نمی کند، اما یارو دستیارش برانت را فریب می دهد تا به او اجازه دهد فرش مشابهی را از عمارت بردارد.

بیرون او بانی، همسر جایزه لبوفسکی و دوست نیهیلیست آلمانی اش اولی را ملاقات می کند. بلافاصله پس از این، بانی ظاهرا ربوده می شود و لبوفسکی The Dude را استخدام می کند تا پول باج درخواستی یک میلیون دلاری را تحویل دهد. در آن شب، یک جفت اراذل و اوباش دیگر با شخص برخورد می‌کنند و فرش جایگزین او را از طرف دختر لبوفسکی، ماود، که وابستگی عاطفی به آن دارد، می‌برند.

ربایندگان ترتیبی می دهند که باج را جمع آوری کنند. والتر که متقاعد شده است که بانی “خودش را ربوده”، نقشه ای می سازد تا پول باج را با یک کیف پر از لباس های کثیف خود جایگزین کند.

اگرچه همه چیز کاملاً مطابق نقشه والتر پیش نمی رود، آدم ربایان با لباس های والتر می روند و والتر و The Dude به سالن بولینگ باز می گردند و پول باج را در صندوق عقب ماشینش می گذارند. در حالی که کاسه کاسه زنی، ماشین از پارکینگ به سرقت می رود. اندکی بعد، شخص با لبوفسکی مواجه می‌شود، که پاکتی از آدم ربایان به او می‌دهد که حاوی یک انگشت پا بریده شده بود که به طور ضمنی از بانی است.

فاش کردن اسم حیوان دست اموز یکی از هنرپیشه ها و عاشقان Treehorn است، Maude موافقت می کند که Bunny ربوده شدن خود را انجام داده است و از Dude برای بازیابی پولی که پدرش به طور غیرقانونی از بنیاد خانواده خارج کرده است، کمک می خواهد. بعداً لبوفسکی و سه نفر از نیهیلیست های آلمانی که خود را رباینده معرفی می کنند، به طور جداگانه به دلیل شکست در تحویل باج مواجه می شود. ماود می تواند تأیید کند که آلمانی ها دوستان بانی هستند.

ماشین یارو، منهای کیف، توسط پلیس کشف شد. در حال رانندگی به خانه پس از ملاقات با ماد، شخص تکالیفش را در صندلی با امضای “لری سلرز” می بیند. والتر و شخص با لری در خانه پدرش روبرو می شوند و از او در مورد کیف گم شده بازجویی می کنند. وقتی والتر واکنشی نشان نمی‌دهد، ماشین اسپورت جدیدی را که بیرون پارک کرده بود به باد می‌دهد و فکر می‌کند که نوجوان از پولش برای خرید آن استفاده کرده است. صاحب واقعی ماشین، همسایه ای، ظاهر می شود و با ضربه زدن به ماشین Dude، آن را با ماشین والتر اشتباه می گیرد.

بعداً در همان شب، یارو توسط اراذل جکی تری هورن ربوده می‌شود، که او را به دیدن سلطان پورن می‌برند، که می‌خواهد بداند بانی کجاست و چه اتفاقی برای پولش افتاده است.

The Dude به Treehorn می گوید که بانی دزدیدن او را جعل کرده است و پول او نزد لری سلرز است. The Dude به زودی پس از نوشیدن یک روسی میخدار سفید که توسط Treehorn به او داده شده است، بیهوش می شود و رویای شدیدی می بیند که در آن یک سکانس موزیکال استادانه به سبک بازبی برکلی را با حضور خودش و Maude در ذهن می بیند.

وقتی به خود می آید، دستگیر می شود و به یک ایستگاه پلیس محلی منتقل می شود، جایی که رئیس پلیس او را تهدید می کند و به او هشدار می دهد که از مالیبو خارج شود. در سفر به خانه، شخص پس از شکایت از انتخاب راننده Eagles از تاکسی خود به بیرون پرتاب می شود .در رادیو ماشین کمی بعد، بانی را می توان در ماشینش دید که در حال رانندگی است و نشان می دهد که او هرگز ربوده نشده است.

دود به خانه برمی گردد، جایی که ماد را می یابد که با او رابطه جنسی دارد. پس از آن، او به شخص می‌گوید که امیدوار است باردار شود، می‌خواهد فرزندی داشته باشد اما نه با پدری که مجبور باشد با او تعامل اجتماعی داشته باشد. ماود فاش می کند که پدرش از خودش پولی ندارد.

ثروت او از مادر مرحومش به دست آمد. یارو و والتر برای مقابله با لبوفسکی می‌روند و متوجه می‌شوند که بانی برگشته است، بدون اینکه به کسی چیزی بگوید.

The Dude توضیح می دهد که دوستان نیهیلیست بانی از این فرصت استفاده کرده و لبوفسکی را باج خواهی کرده بودند، که به نوبه خود از فرصت استفاده کرده و از موسسه خیریه خانوادگی اختلاس کرده و ناپدید شدن آن را به گردن باج گیران انداخته است. کیفی که به شخص داده شد هرگز حاوی پول نبود. والتر خشمگین اصرار می‌کند که لبوفسکی به ظاهر فلج خود را نشان می‌دهد و او را از ویلچر بلند می‌کند.

در آخرین رویارویی خارج از سالن بولینگ، نیهیلیست ها ماشین یارو را آتش زدند و پول باج را طلب کردند. والتر با خشونت آنها را دفع می کند، اما در جریان درگیری، دانی بر اثر حمله قلبی می میرد. قبل از اینکه خاکستر دانی را از صخره ای مشرف به اقیانوس آرام پراکنده کند، والتر مداحی را ارائه می دهد که تبدیل به داستانی درباره جنگ ویتنام می شود. او خاکستر را پراکنده می کند، که جریانی به سمت خود و یارو برمی گرداند.

The Dude والتر را به خاطر مداحی تنبیه می کند و والتر عذرخواهی می کند. هر دو به بولینگ می روند بلافاصله پس از آن، یارو با غریبه، راوی فیلم روبرو می شود، که همه اتفاقات فیلم را خلاصه می کند و خاطرنشان می کند که در حالی که “دوست نداشت از رفتن دانی دیدن کند”، خوشبین است و فاش می کند که ماد باردار است.

بازیگران فیلم لبوفسکی بزرگ

 • جف بریجز در نقش جفری “فرد” لبوفسکی
 • جان گودمن در نقش والتر سوبچاک
 • جولیان مور در نقش ماد لبوفسکی
 • استیو بوشمی در نقش دانی کراباتسوس
 • دیوید هادلستون در نقش جفری “بزرگ” لبوفسکی
 • فیلیپ سیمور هافمن در نقش برانت
 • تارا رید در نقش بانی لبوفسکی
 • جان تورتورو در نقش عیسی کوئینتانا
 • سم الیوت در نقش غریبه
 • دیوید تیولیس در نقش ناکس هرینگتون
 • بن گازارا در نقش جکی تری هورن
 • پیتر استورمار ، تورستن وگس ، و فلی در نقش اولی کونکل/کارل هونگوس، فرانتس و کیفر، نیهیلیست ها
 • جان پولیتو در نقش دافینو
 • فیلیپ مون و مارک پلگرینو در نقش اوباش Treehorn
 • جیمی دیل گیلمور در نقش اسموکی
 • جک کهلر در نقش مارتی، صاحبخانه The Dude
 • Dom Irrera در نقش تونی، راننده
 • هری بوگین در نقش آرتور دیگبی سلرز
 • جسی فلانگان در نقش لری سلرز
 • لئون راسم به عنوان رئیس پلیس مالیبو
 • وارن کیث در نقش فرانسیس دانلی، مدیر مراسم تشییع جنازه
 • مارشال منش در نقش دکتر
 • آسیا کاررا در نقش شری، بازیگر پورن
 • ایمی مان در نقش دوست دختر فرانتس
 • ریچارد گانت و کریستین کلمنسون به عنوان پلیس

بهترین فیلم ها را در کنار خانواده با وبسایت رسمی عصر فیلم تجربه کنید

دانلود فیلم و سریال
Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.