فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo's Nest

معرفی فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo’s Nest زیرنویس فارسی بدون سانسور

فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo’s Nest یک فیلم کمدی-درام روان‌شناختی آمریکایی محصول ۱۹۷۵به کارگردانی میلوش فورمن است که بر اساس رمانی به همین نام اثر کن کیسی در سال ۱۹۶۲ ساخته شده است.

فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo’s Nest جک نیکلسون در نقش رندل مک مورفی ، یک بیمار جدید در یک آسایشگاه روانی، ایفای نقش می‌کند و بازیگران مکمل لوئیز فلچر ، ویل سامپسون ، دنی دویتو ، سیدنی لاسیک ، ویلیام ردفیلد و همچنین کریستوفر لوید و براد دوریف در اولین فیلم خود حضور دارند.

فیلمبرداری در ژانویه 1975 آغاز شد و سه ماه به طول انجامید و در لوکیشنی در Salem، Oregon و اطراف آن و همچنین Depoe Bay در ساحل شمالی اورگان انجام شد.

تهیه کنندگان تصمیم گرفتند که فیلم را در بیمارستان ایالتی اورگان ، یک بیمارستان روانی واقعی، فیلمبرداری کنند، زیرا این محل داستان نیز بود. این بیمارستان هنوز کار می کند (از سال 2022)، اگرچه ساختمان های اصلی که در فیلم دیده می شود تخریب شده اند.

به عقیده بسیاری یکی از بهترین فیلم‌های ساخته‌شده، One Flew Over the Cuckoo’s Nest، شماره 33 در فهرست 100 سال… 100 فیلم مؤسسه فیلم آمریکا است.

فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo’s Nest دومین فیلمی بود که هر پنج جایزه مهم اسکار ( بهترین فیلم ، بازیگر نقش اول مرد ، بازیگر نقش اول زن ، کارگردان و فیلمنامه ) را پس از یک شب اتفاق افتاد در سال 1934 دریافت کرد، موفقیتی که تا سال 1991 با فیلم The Silence of تکرار نشد. بره ها.

همچنین برنده جوایز گلدن گلوب و بفتا شد . در سال 1993، این فیلم توسط کتابخانه کنگره ایالات متحده “از لحاظ فرهنگی، تاریخی یا زیبایی شناختی مهم” تلقی شد و برای نگهداری در فهرست ملی فیلم انتخاب شد.

فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo's Nest

معرفی فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo’s Nest

  • نام فارسی : دیوانه از قفس پرید
  • زبان : فارسی + زبان اصلی
  • سال تولید : ۱۹۷۵
  • محصول کشور : آمریکا
  • ژانر : درام
  • امتیاز IMDB از ۱۰ : ۸٫۷
  • کیفیت : BluRay 1080p – ۷۲۰p
  • کارگردان : Milos Forman
  • ستارگان : Jack Nicholson, Louise Fletcher Michael Berryman

خلاصه فیلم :«رندل پاتریک مک مورفی» (جک نیکلسون) را به جرم تجاوز دستگیر می‌کنند و به حکم دادگاه او را برای بررسی وضعیت روانی اش به بیمارستان روانی ایالتی می‌فرستند. مک مورفی، با مقررات سخت و غیر انسانی تیمارستان که توسط زن سرپرستاری (لوئیز فله چر) اعمال می‌شود مخالفت می‌کند…

فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo's Nest

داستان فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo’s Nest

در سال 1963، رندل مک مورفی در یک مزرعه کاری در اورگان به دلیل تجاوز قانونی به یک دختر 15 ساله است. او خود را به یک آسایشگاه روانی منتقل می کند تا از کار سخت جلوگیری کند . بخش تحت سلطه سرپرستار میلدرد راچد است، یک ظالم سرد و منفعل که بیماران خود را می ترساند.

سایر بیماران شامل بیلی بیبیت جوان، مضطرب و لکنت زبان است. چارلی چزویک، که مستعد عصبانیت است. مارتینی هذیانی و کودکانه دیل هاردینگ، همجنسگرای سرکوب شده و متفکر.

مکس تابر جنگ طلب و ناسزا. بیماران صرعی جیم سلت و بروس فردریکسون. اسکانلون ساکت اما خشن. “رئیس” برومدن بومیان آمریکای قد بلند، کر و لال . و چندین مورد دیگر با شرایط مزمن.

راچد حضور پر جنب و جوش و سرکش مک مورفی را تهدیدی برای اقتدار خود می بیند که با مصادره و جیره بندی سیگارهای بیماران و تعلیق امتیازات کارت بازی آنها به آن پاسخ می دهد.

مک مورفی خود را در نبرد اراده ها علیه راچد می بیند. او یک اتوبوس مدرسه را می دزدد و با چندین بیمار فرار می کند تا به ماهیگیری در ساحل اقیانوس آرام برود و آنها را تشویق می کند تا توانایی های خود را کشف کنند و اعتماد به نفس پیدا کنند.

پس از اینکه دستوری به او می‌گوید که حکم مهلت قاضی برای افرادی که از نظر جنایی مجنون هستند اعمال نمی‌شود، مک مورفی برنامه‌هایی برای فرار می‌کشد و رئیس برومدن را تشویق می‌کند که کنسول آب درمانی را از پنجره پرتاب کند.

همچنین مشخص شد که مک مورفی، چیف و تابر تنها بیماران غیرمزمن هستند که به طور غیرارادی به این موسسه متعهد شده‌اند. بقیه آنها متعهد به خود هستند و می توانند هر زمانی که بخواهند ترک کنند، اما از انجام این کار خیلی می ترسند.

بعد از اینکه چزویک دچار تنش شد و سیگارهایش را که توسط راچد جیره بندی شده بود خواست، مک مورفی با مأموران دعوا کرد و چیف مداخله کرد.

Ratched چیف، چزویک و مک مورفی را در نتیجه این نافرمانی به «فروشگاه شوک» می فرستد. مک مورفی در حالی که منتظر مجازات آنهاست، یک چوب آدامس به چیف پیشنهاد می‌کند و متوجه می‌شود که می‌تواند صحبت کند و بشنود، و برای جلوگیری از درگیر شدن با کسی، وانمود به ناشنوایی خود کرده است.

مک مورفی پس از اینکه تحت درمان با تشنج الکتریکی قرار گرفت، به بخش باز می‌گردد و وانمود می‌کند که دچار آسیب مغزی شده است، اما سپس فاش می‌کند که درمان او را برای شکست دادن راچد مصمم‌تر کرده است.

مک مورفی و چیف برای فرار برنامه ریزی می کنند، اما تصمیم می گیرند که یک جشن کریسمس مخفی برای دوستانشان ترتیب دهند، بعد از اینکه راچد و مأموران برای شب رفتند.

مک مورفی دو زن، کندی و رز، و بطری های الکل را مخفیانه وارد بخش می کند. او به نگهبان ترکل رشوه می دهد تا اجازه دهد. بعد از مهمانی، مک مورفی و چیف برای فرار آماده می شوند و از بیلی دعوت می کنند تا با آنها بیاید.

بیلی امتناع می کند، اما می خواهد با Candy “قرار” داشته باشد. مک مورفی ترتیبی می دهد که او با او رابطه جنسی داشته باشد. مک مورفی و بقیه مست می شوند و مک مورفی به جای فرار با چیف به خواب می رود.

راچد صبح وارد بخش می شود و بخش به هم ریخته را می یابد و بیشتر بیماران از حال می روند. او بیلی و کندی را با هم کشف می کند و قصد دارد بیلی را جلوی همه شرمنده کند.

بیلی موفق می شود بر لکنت خود غلبه کند و در مقابل Ratched ایستادگی کند. وقتی بیلی تهدید می‌کند که به مادرش می‌گوید، زیر فشار می‌ترکد و دوباره به لکنت زبان باز می‌گردد.

Ratched او را در مطب دکتر قرار داده است. لحظاتی بعد، مک مورفی هنگام تلاش برای فرار از پنجره به همراه رئیس، به دستوری مشت می زند که باعث مداخله سایر مأموران می شود.

در همین حال، بیلی با بریدن گلوی خود با شیشه شکسته خودکشی می کند. Ratched سعی می کند با فراخوانی برای ادامه روال روزانه طبق روال عادی وضعیت را کاهش دهد و مک مورفی خشمگین Ratched را خفه می کند. دستور دهندگان مک مورفی را تحت سلطه خود درمی آورند و جان رچد را نجات می دهند.

مدتی بعد، Ratched یک بریس گردن می‌بندد و با صدای ضعیفی صحبت می‌کند و هاردینگ اکنون هدایت کارت‌بازی را برعهده دارد. مک مورفی در هیچ کجا یافت نمی شود و همین امر منجر به شایعاتی مبنی بر فرار او شد.

بعداً همان شب، چیف می بیند که مک مورفی به تختش بازگردانده شده است. او به او سلام می کند، خوشحال است که مک مورفی به قول خود مبنی بر فرار بدون او عمل کرده است، اما متوجه می شود که مک مورفی واکنشی نشان نمی دهد و از نظر جسمی سست است و زخم های لوبوتومی را روی پیشانی خود کشف می کند.

چیف با گریه مک مورفی را در آغوش می‌گیرد و می‌گوید: «تو با من می‌آیی»، قبل از اینکه او را با بالش تا حد مرگ خفه کند و به این ترتیب او را به مرگ بکشاند.

دوست نزدیکش سپس فواره آب‌درمانی را از روی زمین بلند می‌کند، آن را از دریچه‌های پنجره می‌کوبد و به تنهایی فرار می‌کند، در حالی که بقیه زندانیان، که با صدای شکستن شیشه از خواب بیدار شده‌اند، او را تماشا و تشویق می‌کنند.

فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo's Nest
معرفی فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo’s Nest

بازیگران فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo’s Nest

فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo's Nest
معرفی فیلم دیوانه از قفس پرید One Flew Over the Cuckoo’s Nest

بهترین فیلم ها را در کنار خانواده با وبسایت رسمی عصر فیلم تجربه کنید

معرفی فیلم و سریال

معرفی فیلم از ژانر های پیشنهادی ——>

4.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.