معرفی فیلم درخشش (The Shining) 1980

فیلم درخشش (The Shining) یک فیلم ترسناک روان‌شناختی محصول ۱۹۸۰ به تهیه‌کنندگی و کارگردانی استنلی کوبریک و نویسنده رمان‌نویس دایان جانسون است. فیلم درخشش (The Shining) بر اساس رمانی به همین نام استیون کینگ در سال 1977و جک نیکلسون , شلی دووال , اسکاتمن کروترز و دنی لوید در آن ایفای نقش می کنند.

شخصیت اصلی فیلم جک تورنس (نیکلسون)، نویسنده مشتاق و الکلی در حال بهبودی است که به همراه همسرش، وندی تورنس (دووال) و جوان، موقعیتی را به عنوان نگهبان خارج از فصل هتل تاریخی اوورلوک در کلرادو راکی ​​می پذیرد. پسر، دنی تورنس (لوید). دنی دارای توانایی های روانی به نام “درخشش” است. پس از اینکه طوفان زمستانی تورنسس را در برف گرفتار می کند، سلامت عقل جک به دلیل نفوذ نیروهای ماوراء طبیعی ساکن هتل بدتر می شود.

تولید تقریباً به طور انحصاری در استودیو EMI Elstree ، با مجموعه‌هایی بر اساس مکان‌های واقعی انجام شد. کوبریک اغلب با یک گروه کوچک کار می‌کرد که به او اجازه می‌داد کارهای زیادی انجام دهد، که گاهی اوقات باعث خستگی بازیگران و کارکنان می‌شد. پایه Steadicam جدید برای فیلمبرداری چندین صحنه استفاده شد که به فیلم ظاهر و احساسی بدیع و همه جانبه می بخشد. به دلیل ناهماهنگی ها، ابهامات، نمادگرایی و تفاوت با کتاب، حدس و گمان های زیادی در مورد معانی و اقدامات موجود در فیلم وجود دارد.

این فیلم در 23 می 1980 در ایالات متحده و در 2 اکتبر 1980 در بریتانیا توسط برادران وارنر اکران شد . در کل حدود 27 دقیقه قطع شد. واکنش‌ها به این فیلم در زمان اکران متفاوت بود. استیون کینگ به دلیل انحراف از رمان، فیلم را مورد انتقاد قرار داد. واکنش انتقادی به این فیلم مطلوب‌تر شده است و اکنون به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک ساخته شده و جزء اصلی فرهنگ پاپ در نظر گرفته می‌شود.

در سال 2012، The Shining در نظرسنجی کارگردانان Sight & Sound در رتبه 75 بهترین فیلم تمام دوران قرار گرفت. در سال 2018، این فیلم برای نگهداری در ثبت ملی فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه کنگره به عنوان “از نظر فرهنگی، تاریخی، یا زیبایی شناختی مهم” انتخاب شد. سی و نه سال بعد، دنباله‌ای به نام دکتر اسلیپ در 8 نوامبر 2019 منتشر شد.

معرفی فیلم (The Shining)

داستان فیلم درخشش (The Shining)

جک تورنس در هتل دورافتاده Overlook در کوه‌های راکی ، که هر فصل زمستان بسته می‌شود، یک موقعیت سرایدار زمستانی دارد. پس از ورود او، مدیر استوارت اولمن به تورنس توصیه می کند که یک مراقب قبلی، چارلز گریدی، خانواده و خودش را در هتل کشته است.

در بولدر ، پسر جک، دنی ، پیش‌آگاهی و تشنج دارد. همسر جک، وندی ، در مورد یک حادثه گذشته به دکتر می گوید که جک شانه دنی را در هنگام خشم مستی از جا درآورده است. این حادثه جک را متقاعد کرد که نوشیدن الکل را متوقف کند. قبل از رفتن به تعطیلات فصلی، سرآشپز دیک هالوران ، دنی را از توانایی تله پاتی این دو به اشتراک می‌گذارد که او آن را «درخشش» می‌نامد. هالوران به دنی می‌گوید که هتل نیز به دلیل باقی‌مانده رویدادهای ناخوشایند گذشته «درخشش» دارد و به او هشدار می‌دهد که از اتاق 237 دوری کند.

دنی شروع به دیدن دیدهای ترسناکی می کند، از جمله دو خواهر دوقلو. در همین حال، سلامت روان جک رو به وخامت گذاشت. او با نوشته هایش به جایی نمی رسد، مستعد طغیان های خشونت آمیز است و رویای کشتن خانواده اش را در سر می پروراند. دنی پس از بازدید از اتاق باز شده 237 از روی کنجکاوی، از نظر جسمی کبود می شود.

جک با یک روح زن در اتاق روبرو می شود، اما دنی را به خاطر ایجاد کبودی توسط خود سرزنش می کند. جک توسط بارمن شبح مانند لوید دوباره اغوا می شود تا مشروب بخورد. چهره های شبح مانند، از جمله پیشخدمت دلبرت گریدی، سپس در اتاق طلا ظاهر می شوند. گریدی به جک اطلاع می دهد که دنی با استفاده از “استعداد” خود با هالوران تماس گرفته است و می گوید که جک باید همسر و فرزندش را “اصلاح کند”.

معرفی فیلم درخشش (The Shining) 1980

وندی دست‌نوشته جک را می‌یابد که بارها و بارها نوشته شده است : « همه کار و هیچ بازی باعث می‌شود جک پسری کسل‌کننده باشد». وقتی جک جانش را تهدید می‌کند، وندی او را با چوب بیسبال بیهوش می‌کند و او را در انباری آشپزخانه حبس می‌کند، اما او و دنی نمی‌توانند آنجا را ترک کنند زیرا جک قبلا رادیوی دو طرفه هتل و گربه برفی را خراب کرده است. در اتاق هتلشان، دنی در حال گفتن ردرام استچندین بار و حتی کلمه را روی درب حمام می نویسد.

وندی کلمه را در آینه می بیند و سپس متوجه می شود که کلمه “قتل” را به عقب هجی می کند. جک توسط گریدی آزاد می شود و با تبر به دنبال وندی و دنی می رود. دنی از پنجره حمام به بیرون فرار می کند و وندی وقتی جک را از در می شکند با چاقو با او مبارزه می کند.

هالوران که پس از SOS تله پاتیک دنی به کلرادو پرواز کرده بود، با گربه برفی دیگر به هتل می رسد. ورود او حواس جک را پرت می کند، که هالوران را در لابی کمین می کند و می کشد، سپس دنی را در پیچ و خم پرچین تعقیب می کند. وندی در هتل به دنبال دنی می دود و با ارواح هتل و چشم اندازی از خون آبشاری شبیه به پیشگویی دنی روبرو می شود.

در پیچ و خم پرچین، دنی جک را گمراه می کند و پشت برف پنهان می شود در حالی که جک دنباله ای دروغین را دنبال می کند. دنی و وندی دوباره متحد می شوند و در گربه برفی هالوران می روند و جک را رها می کنند تا در پیچ و خم یخ بزند. در عکسی در راهروی هتل، جک در حال ایستادن در میان انبوهی از مهمان‌داران از 4 ژوئیه 1921 به تصویر کشیده شده است.

معرفی فیلم درخشش (The Shining)

بازیگران فیلم درخشش (The Shining)

 • جک نیکلسون در نقش جک تورنس
 • شلی دووال در نقش وندی تورنس
 • دنی لوید در نقش دنی “دکتر” تورنس
 • اسکاتمن کروترز در نقش دیک هالوران
 • بری نلسون در نقش استوارت اولمن
 • فیلیپ استون در نقش دلبرت گریدی
 • جو تورکل در نقش لوید
 • آن جکسون در نقش دکتر
 • تونی برتون در نقش لری دورکین
 • لیا بلدام در نقش زن جوان در حمام
 • بیلی گیبسون در نقش پیرزن در حمام
 • بری دنن در نقش بیل واتسون
 • لیزا و لوئیز برنز در نقش دوقلوهای گریدی
 • در قطع اروپایی، تمام صحنه های مربوط به جکسون و برتون حذف شدند اما تیتراژ بدون تغییر باقی ماند. دنن در تمام نسخه های فیلم روی پرده است، البته به میزان محدود (و بدون دیالوگ) در قطع اروپایی.

بازیگرانی که نقش ارواح دختران مقتول گریدی، لیزا و لوئیز برنز را بازی کردند، دوقلوهای همسان هستند. با این حال، شخصیت های کتاب و فیلمنامه فقط خواهر هستند، نه دوقلو. در دیالوگ فیلم، اولمان می گوید که فکر می کند آنها «حدود هشت و ده» بودند. با این وجود، در بحث های مربوط به فیلم به طور مکرر از آنها با عنوان “دوقلوهای گریدی” یاد می شود.

شباهت در صحنه‌پردازی دختران گریدی و عکس «دوقلوها» توسط دایان آربوس توسط زندگی‌نامه‌نویس آربوس، پاتریشیا باسورث دستیار کوبریک که آنها را به عنوان بازیگر و مربی آنها، لئون ویتالی انتخاب کرده است، اشاره شده است. منتقدان متعدد کوبریک اگرچه کوبریک هم شخصاً با آربوس ملاقات کرد و هم در روزهای جوانی اش به عنوان عکاس برای مجله Look عکاسی را زیر نظر او آموخت، بیوه کوبریک می گوید که او عمداً از دختران گریدی در عکس آربوس الگوبرداری نکرده است، علی رغم توجه گسترده به این شباهت.

بهترین فیلم ها را در کنار خانواده با وبسایت رسمی عصر فیلم تجربه کنید

معرفی فیلم و سریال

معرفی فیلم در ژانر های پیشنهادی ——>

Rate this post