دانلود فیلم جان سخت 1

معرفی فیلم جان سخت 1 (Die Hard 1988)

فیلم جان سخت 1 (Die Hard 1988) یک فیلم اکشن آمریکایی محصول سال ۱۹۸۸ به کارگردانی جان مک تیرنان با فیلمنامه ای از جب استوارت و استیون ای. د سوزا است. فیلم دای هارد (جان سخت 1988) بر اساس رمان Nothing Lasts Forever نوشته رودریک تورپ در سال 1979 ساخته شده است و بروس ویلیس، آلن ریکمن، الکساندر گودونوف و بانی بدلیا در آن بازی می کنند. فیلم Die Hard کارآگاه پلیس نیویورک، جان مک‌کلین (ویلیس) را دنبال می‌کند که در حین ملاقات با همسرش در یک آسمان‌خراش لس‌آنجلس توسط تروریست‌ها گرفتار می‌شود. رجینالد ول جانسون، ویلیام آترتون، پل گلیسون و هارت بوشنر در نقش های فرعی بازی می کنند.

استوارت توسط فاکس قرن بیستم استخدام شد تا در سال 1987 رمان تورپ را به فیلمنامه اقتباس کند. پیش نویس تمام شده او بلافاصله توسط فاکس که مشتاق یک فیلم پرفروش تابستانی در سال بعد بود، روشن شد. نقش مک‌کلین توسط تعدادی از محبوب‌ترین بازیگران دهه از جمله آرنولد شوارتزنگر و سیلوستر استالونه رد شد.

ویلیس که عمدتاً به خاطر کار در تلویزیون شناخته می شود، برای مشارکتش 5 میلیون دلار دستمزد دریافت کرد و او را در میان پردرآمدترین بازیگران هالیوود قرار داد. این معامله به عنوان یک سرمایه گذاری ضعیف توسط متخصصان صنعت تلقی می شد و جنجال های قابل توجهی را در مورد فیلم قبل از اکران به همراه داشت. فیلمبرداری بین نوامبر 1987 و مارس 1988، با بودجه 25 تا 35 میلیون دلار و تقریباً به طور کامل در لوکیشن فاکس پلازا و اطراف آن در لس آنجلس انجام شد.

انتظارات برای Die Hard کم بود. برخی از تلاش‌های بازاریابی تصویر ویلیس را حذف کردند، ظاهراً به این دلیل که تیم بازاریابی تشخیص داد که این تنظیمات به اندازه مک‌کلین مهم است. پس از انتشار در ژوئیه 1988، نقدهای اولیه متفاوت بود: انتقادها بر خشونت، طرح داستان و عملکرد ویلیس متمرکز شد، در حالی که کارگردانی مک تیرنان و تصویر کاریزماتیک ریکمن از هانس گروبر شرور مورد ستایش قرار گرفت. Die Hard با مخالفت با پیش‌بینی‌ها، تقریباً 140 میلیون دلار فروخت و دهمین فیلم پرفروش سال و پرفروش‌ترین فیلم اکشن شد. با دریافت چهار نامزدی جایزه اسکار، ویلیس را به مقام مرد اصلی رساند و ریکمن را به یک شهرت تبدیل کرد.

Die Hard مجدداً مورد ارزیابی منتقدان قرار گرفته است و اکنون به عنوان یکی از بهترین فیلم های اکشن شناخته می شود و همچنین اغلب به عنوان یکی از بهترین فیلم های کریسمس شناخته می شود. این فیلم ژانر اکشن را احیا کرد، تا حد زیادی به دلیل نمایش مک‌کلین به عنوان یک قهرمان آسیب‌پذیر و خطاپذیر، برخلاف قهرمانان عضلانی و شکست‌ناپذیر دیگر فیلم‌های آن دوره.

مفسران گذشته‌نگر همچنین نگرانی‌های موضوعی آن، از جمله انتقام‌جویی، مردانگی، نقش‌های جنسیتی، و نگرانی‌های آمریکایی‌ها از تأثیرات خارجی را شناسایی و تحلیل کردند. این فیلم تعداد زیادی از مقلدان را تولید کرد. اصطلاح “بمیر سخت” به خلاصه ای برای طرح هایی تبدیل شد که دارای شانس های بسیار زیاد در یک محیط محدود هستند، مانند “سخت بمیر در اتوبوس”.

این فرنچایز شامل دنباله‌های Die Hard 2 (1990)، Die Hard with a Vengeance (1995)، Live Free or Die Hard (2007) و A Good Day to Die Hard (2013)، به علاوه بازی‌های ویدیویی، کمیک و کالاهای دیگر Die Hard که توسط کتابخانه کنگره ایالات متحده “از نظر فرهنگی، تاریخی یا زیبایی” مهم تلقی می شود، در سال 2017 برای نگهداری در فهرست ملی فیلم انتخاب شد.

دانلود فیلم جان سخت 1 (Die Hard
دانلود فیلم جان سخت 1 (Die Hard

دانلود فیلم جان سخت 1 (Die Hard 1988)

دانلود فیلم زبان اصلی بدون سانسور

دانلود با کیفیت Full HDدانلود با کیفیت 1080pدانلود با کیفیت 720pدانلود با کیفیت 480p
——-دانلوددانلود——-

دانلود زیرنویس فارسی

دانلود فیلم با دوبله فارسی بدون سانسور

دانلود با کیفیت Full HDدانلود با کیفیت 1080pدانلود با کیفیت 720pدانلود با کیفیت 480p
——-دانلوددانلود——-

دانلود صوت جدا گانه دوبله فارسی

داستان فیلم جان سخت 1 (Die Hard 1988)

در شب کریسمس، کارآگاه پلیس شهر نیویورک (NYPD)، جان مک‌کلین، به لس آنجلس می‌آید، به امید اینکه با همسرش، هالی، در مهمانی که کارفرمای او، شرکت ناکاتومی برگزار کرده بود، آشتی کند.

او توسط یک راننده لیموزین به نام آرگیل به ناکاتومی پلازا هدایت می شود که به او پیشنهاد می کند در گاراژ منتظر مک کلین باشد. در حالی که مک‌کلین لباس‌هایش را عوض می‌کند، برج توسط رادیکال آلمانی هانس گروبر و تیم به شدت مسلح او، از جمله کارل و تئو، تصرف می‌شود. همه افراد در برج گروگان گرفته می شوند، به جز مک کلین، که می لغزد، و آرگیل که از رویدادها غافل می ماند.

گروبر به عنوان یک تروریست ظاهر می شود تا 640 میلیون دلار اوراق قرضه غیرقابل ردیابی در انبار ساختمان را بدزدد. او مدیر اجرایی جوزف تاکاگی را پس از اینکه نتوانست کد دسترسی را از او استخراج کند، می کشد و تئو را موظف می کند که وارد طاق شود.

تروریست ها از حضور مک کلین مطلع می شوند و یکی از آنها به نام تونی به دنبال او فرستاده می شود. مک‌کلین تونی را می‌کشد و اسلحه و رادیو او را می‌گیرد و از آن برای تماس با اداره پلیس بدبین لس‌آنجلس (LAPD) استفاده می‌کند.

گروهبان آل پاول برای تحقیق فرستاده می شود. در همین حال، مک‌کلین تروریست‌های بیشتری را می‌کشد و کیسه C-4 و چاشنی‌های آن‌ها را پس می‌گیرد. پاول که هیچ چیز بدی پیدا نکرد، می‌خواهد آنجا را ترک کند تا اینکه مک‌کلین جسد یک تروریست را روی ماشینش بیاندازد.

پس از اینکه پاول درخواست پشتیبان می‌کند، یک تیم SWAT سعی می‌کند به ساختمان حمله کند اما توسط تروریست‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد. مک‌کلین مقداری C-4 را به پایین چاه آسانسور پرتاب می‌کند و باعث انفجاری می‌شود که تعدادی از تروریست‌ها را می‌کشد و به حمله پایان می‌دهد.

همکار هالی، هری الیس، سعی می کند از طرف گروبر مذاکره کند، اما وقتی مک کلین حاضر به تسلیم نشد، گروبر الیس را می کشد. در حین بررسی مواد منفجره روی پشت بام، گروبر با مک‌کلین برخورد می‌کند و وانمود می‌کند که گروگان فراری است. مک‌کلین یک اسلحه به گروبر می‌دهد.

گروبر سعی می‌کند به مک‌کلین شلیک کند، اما متوجه می‌شود که اسلحه خالی است و تنها با مداخله تروریست‌های دیگر نجات می‌یابد. مک‌کلین فرار می‌کند اما بر اثر شکسته شدن شیشه مجروح می‌شود و چاشنی‌ها را گم می‌کند. در خارج، ماموران اداره تحقیقات فدرال (FBI) کنترل را به دست می گیرند. آنها دستور قطع برق را می دهند که همانطور که گروبر پیش بینی کرده بود، قفل نهایی طاق را غیرفعال می کند تا تیم او بتواند اوراق قرضه را جمع آوری کند.

FBI با درخواست گروبر برای هلیکوپتر موافقت می کند و قصد دارد هلیکوپترهای جنگنده را برای از بین بردن گروه بفرستد. مک‌کلین متوجه می‌شود که گروبر قصد دارد سقف خانه را منفجر کند تا گروگان‌ها را بکشد و مرگ تیمش را جعل کند. کارل که از مرگ برادرش تونی خشمگین شده بود، به مک‌کلین حمله می‌کند و ظاهراً کشته می‌شود.

گروبر گزارش خبری ریچارد تورنبرگ را در مورد فرزندان مک‌کلین می‌بیند و استنباط می‌کند که او شوهر هالی است. گروگان ها به پشت بام برده می شوند در حالی که گروبر هالی را نزد خود نگه می دارد. مک‌کلین گروگان‌ها را درست قبل از اینکه گروبر آن را منفجر کند و هلیکوپترهای FBI را که در حال نزدیک شدن هستند از بین ببرد، از پشت بام بیرون می‌کشد. در همین حال، تئو یک وسیله نقلیه فرار را از گاراژ پارکینگ بیرون می آورد اما توسط آرگیل، که رویدادها را در رادیو ماشین خود دنبال می کند، خنثی می شود.

مک‌کلین خسته و کتک خورده، هالی را با گروبر و سرسپردۀ باقی‌مانده‌اش پیدا می‌کند. مک‌کلین تسلیم گروبر می‌شود و می‌خواهد مورد اصابت گلوله قرار گیرد، اما تپانچه سرویس مخفی خود را که به پشتش چسبانده شده است می‌گیرد و از دو گلوله آخرش برای زخمی کردن گروبر و کشتن همدستش استفاده می‌کند.

گروبر از پنجره برخورد می‌کند، اما ساعت مچی هالی را می‌گیرد و آخرین تلاش را برای کشتن این زوج انجام می‌دهد، قبل از اینکه مک‌کلین ساعت را باز کند و گروبر بیفتد و بمیرد. در بیرون، کارل به مک‌کلین و هالی کمین می‌کند اما توسط پاول کشته می‌شود. هالی با مشت به تورنبورگ می زند زمانی که سعی می کند با مک کلین مصاحبه کند قبل از اینکه آرگیل از درب پارکینگ در لیموزین تصادف کند و مک کلین و هالی را با هم دور کند.

بازیگران فیلم جان سخت 1 (Die Hard 1988)

 • بروس ویلیس در نقش جان مک‌کلین، کارآگاه پلیس شهر نیویورک
 • آلن ریکمن در نقش هانس گروبر، رهبر بی رحم تروریست ها
 • الکساندر گودونوف در نقش کارل، فرمانده دوم گروبر
 • بانی بدلیا در نقش هالی جنرو-مک‌کلین، یک مدیر عالی رتبه ناکاتومی و همسر جدا شده جان
 • رجینالد ول جانسون در نقش آل پاول، یک گروهبان LAPD
 • پل گلیسون در نقش دواین تی رابینسون، معاون رئیس
 • De’voreaux White در نقش آرگیل، راننده لیموزین جان
 • ویلیام آترتون در نقش ریچارد تورنبرگ، یک گزارشگر تلویزیونی بی‌وجدان
 • کلارنس گیلیارد در نقش تئو، متخصص فناوری گروبر
 • هارت بوشنر در نقش هری الیس، یکی از مدیران لاغر ناکاتومی
 • جیمز شیگتا در نقش جوزف یوشینوبو تاکاگی، مدیر اجرایی ناکاتومی
 • سایر بازیگران عبارتند از: سرسپردگان گروبر: برونو دویون در نقش فرانکو، آندریاس ویسنیفسکی در نقش تونی، جوی پلوا در نقش الکساندر، لورنزو کاسیلانزا در نقش مارکو، جرارد بون در نقش کریستوف، دنیس هایدن در نقش ادی، آل لئونگ در نقش اولی، گری رابرتس در نقش هاینریش، هانس بوهرینگر. فریتز و ویلهلم فون هومبورگ در نقش جیمز. رابرت دیوی و گراند ال. بوش به ترتیب در نقش ماموران ویژه اف بی آی بیگ جانسون و جانسون کوچک ظاهر می شوند، تریسی راینر به عنوان دستیار تورنبرگ ظاهر می شود و تیلور فرای و نوح لند در نقش فرزندان مک کلین، لوسی مک کلین و جان جونیور ظاهر می شوند.

بهترین فیلم ها را در کنار خانواده با وبسایت رسمی عصر فیلم تجربه کنید

دانلود فیلم و سریال

دانلود فیلم در ژانر های پیشنهادی ——>

Rate this post