دانلود فیلم بلید رانر

معرفی فیلم بلید رانر Blade Runner 1982

Blade Runner یک فیلم علمی تخیلی محصول سال ۱۹۸۲ به کارگردانی ریدلی اسکات و اقتباس همپتون فنچر و دیوید پیپلز است. با بازی هریسون فورد ، راتگر هاوئر ، شان یانگ ، و ادوارد جیمز اولموس ، اقتباسی از رمان فیلیپ کی دیک در سال 1968 آیا اندرویدها رویای گوسفند برقی را می بینند؟ داستان فیلم درآینده ای دیستوپیایی در لس آنجلس 2019 می گذرد که در آن انسان های مصنوعی موسوم به replicants به صورت مهندسی زیستی ساخته شده اند.توسط شرکت قدرتمند Tyrell برای کار بر روی مستعمرات فضایی . وقتی یک گروه فراری از رپلیکنت های پیشرفته به رهبری روی باتی (هاور) به زمین می گریزند، پلیس سوخته ریک دکارد (فورد) با اکراه موافقت می کند که آنها را شکار کند.

بلید رانر در ابتدا در تئاترهای آمریکای شمالی ضعیف عمل کرد و منتقدان را قطبی کرد. برخی پیچیدگی موضوعی و جلوه های بصری آن را ستودند، در حالی که برخی دیگر از سرعت کند و فقدان اکشن آن انتقاد کردند. این فیلم بعداً به یک فیلم کالت تحسین شده تبدیل شد که به عنوان یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ شناخته می شود. بلید رانر که به خاطر طراحی تولیدش که آینده‌ای با فناوری پیشرفته اما رو به زوال را به تصویر می‌کشد، اغلب به‌عنوان نمونه برجسته سینمای نئو نوآر و همچنین اثری اساسی در ژانر سایبرپانک در نظر گرفته می‌شود. موسیقی متن فیلم ساخته ونجلیس در سال 1982 نامزد جایزه بفتا و گلدن گلوب شد.به عنوان بهترین امتیاز اصلی

این فیلم بر بسیاری از فیلم‌های علمی تخیلی، بازی‌های ویدیویی ، انیمیشن‌ها و سریال‌های تلویزیونی تأثیر گذاشته است. این اثر فیلیپ کی دیک را مورد توجه هالیوود قرار داد و بعدها چندین فیلم با بودجه کلان بر اساس آثار او ساخته شدند، مانند یادآوری کامل (1990)، گزارش اقلیت (2002) و یک اسکنر تاریک (2006). در سال 1993 توسط کتابخانه کنگره برای حفظ در فهرست ملی فیلم ایالات متحده به عنوان “از نظر فرهنگی، تاریخی یا زیبایی شناختی مهم” انتخاب شد.

هفت نسخه مختلف از Blade Runner در نتیجه تغییرات بحث برانگیز درخواست شده توسط مدیران استودیو وجود دارد. یک قطعه کارگردان در سال 1992 پس از واکنش شدید به نمایش آزمایشی یک اثر کار منتشر شد. این امر، همراه با محبوبیت فیلم به عنوان کرایه ویدئو، آن را به یکی از اولین فیلم هایی تبدیل کرد که بر روی DVD منتشر شد . در سال 2007، برادران وارنر The Final Cut را  منتشر کرد که یک نسخه بازسازی شده دیجیتالی بیست و پنجمین سالگرد آن بود. این تنها نسخه ای است که اسکات کنترل هنری خود را بر آن حفظ کرد.

این فیلم اولین فیلم از فرانچایز به همین نام است. دنباله ای به کارگردانی دنیس ویلنوو با عنوان Blade Runner 2049 در اکتبر 2017 همراه با سه گانه فیلم کوتاه که فاصله 30 ساله بین تنظیمات دو فیلم را پوشش می دهد منتشر شد. سری انیمه Blade Runner: Black Lotus در سال 2021 منتشر شد.

داستان فیلم بلید رانر Blade Runner 1982

در نوامبر 2019 لس آنجلس، افسر پلیس سابق ریک دکارد توسط افسر گاف بازداشت شد و نزد ناظر سابق خود، برایانت ، آورده شد. دکارد که کارش به عنوان یک “بلید رانر” ردیابی انسان نماهای مهندسی شده زیستی معروف به رپلیکانت و “بازنشسته” نهایی آنها بود، مطلع می شود که چهار تکرار کننده به طور غیرقانونی روی زمین هستند. دکارد شروع به ترک می کند، اما برایانت به طور مبهم او را تهدید می کند و دکارد می ماند. این دو ویدئویی از بلید رانر به نام هولدن را تماشا می‌کنند که آزمایش Voight-Kampff را انجام می‌دهد، آزمایشی که برای تشخیص رپلیکانت‌ها از انسان بر اساس پاسخ‌های احساسی آنها به سؤالات طراحی شده است. موضوع آزمون، لئون، در مورد سوال دوم به هولدن شلیک می کند. برایانت از دکارد می‌خواهد که لئون و سه نفر دیگر از Nexus-6 را بازنشسته کند: روی باتی ، ژورا و پریس .

برایانت از دکارد می‌خواهد با مدیر عامل شرکت سازنده Replicants، Eldon Tyrell ، ملاقات کند تا او بتواند آزمایش را روی Nexus-6 انجام دهد تا ببیند آیا کار می‌کند یا خیر. تایرل علاقه خود را به دیدن شکست تست اول ابراز می کند و از او می خواهد که آن را روی دستیارش راشل انجام دهد. پس از یک آزمایش بسیار طولانی تر از حد استاندارد، دکارد به طور خصوصی به تایرل نتیجه می گیرد که راشل یک شبیه ساز است که معتقد است او انسان است. تایرل توضیح می دهد که او آزمایشی است که خاطرات نادرستی به او داده شده است تا یک “بالشتک عاطفی” فراهم کند، و او هیچ اطلاعی از ماهیت واقعی خود ندارد.

پس از جستجوی اتاق هتل لئون، دکارد عکس ها و یک ترازو مار مصنوعی را پیدا می کند. روی و لئون یک آزمایشگاه تولید چشم مشابه را بررسی می کنند و از جی اف سباستین ، یک طراح ژنتیک با استعداد که از نزدیک با تایرل کار می کند، یاد می گیرند.

دکارد به آپارتمان خود که راشل در آنجا منتظر است باز می گردد. او سعی می کند با نشان دادن یک عکس خانوادگی به او انسانیت خود را ثابت کند، اما دکارد فاش می کند که خاطرات او کاشت های کاشته شده از خواهرزاده تایرل است و او با گریه آنجا را ترک می کند. در همین حال، پریس سباستین را پیدا می کند و او را برای جلب اعتماد او دستکاری می کند.

عکسی از آپارتمان لئون و فلس مار، دکارد را به یک باشگاه استریپ، جایی که ژورا در آن کار می کند، هدایت می کند. پس از درگیری و تعقیب و گریز، دکارد ژورا را می کشد.

برایانت همچنین به او دستور می دهد تا راشل را که از شرکت تایرل ناپدید شده است، بازنشسته کند. پس از اینکه دکارد ریچل را در میان جمعیت می بیند، در کمین لئون قرار می گیرد که اسلحه را از دست دکارد می زند و به او حمله می کند.

زمانی که لئون قصد کشتن دکارد را دارد، ریچل با استفاده از تفنگ دکارد برای کشتن لئون او را نجات می دهد. آنها به آپارتمان دکارد برمی گردند و طی یک بحث، او قول می دهد که او را ردیابی نکند. همانطور که راشل به طور ناگهانی تلاش می کند تا آنجا را ترک کند، دکارد او را مهار می کند و او را مجبور می کند که او را ببوسد و او در نهایت تسلیم می شود.

پس از رسیدن به آپارتمان سباستین، روی به پریس می گوید که دیگر رپلیکنت ها مرده اند. سباستین فاش می‌کند که به دلیل یک اختلال ژنتیکی پیری زودرس ، زندگی او مانند رپلیکنت‌هایی که با طول عمر چهار ساله ساخته شده‌اند، کوتاه می‌شود.

سباستین و روی وارد پنت هاوس تایرل می شوند، جایی که روی از سازنده اش تقاضای زندگی بیشتری می کند. تایرل به او می گوید که غیرممکن است. روی اعتراف می کند که “کارهای مشکوک” انجام داده است، اما تایرل این را رد می کند و از طراحی پیشرفته و دستاوردهای روی در زندگی کوتاهش تمجید می کند. روی تایرل را می بوسد و سپس او را می کشد. سباستین به سمت آسانسور می دود و بعد از آن روی. روی به تنهایی سوار آسانسور می شود. برایانت بعداً به دکارد می گوید که سباستین مرده پیدا شده است.

در آپارتمان سباستین، دکارد مورد کمین پریس قرار می گیرد، اما او با بازگشت روی، او را می کشد. با نزدیک شدن به پایان عمر روی، بدن روی شروع به از کار افتادن می کند. او دکارد را در ساختمان تعقیب می کند و به پشت بام می رسد.

دکارد سعی می کند روی سقف دیگری بپرد اما روی لبه آویزان مانده است. روی به راحتی پرش را انجام می دهد و با شل شدن چنگ دکارد، روی او را روی سقف می برد تا نجاتش دهد. قبل از مرگ روی، او یک مونولوگ ارائه می دهد که چگونه خاطرات او ” در زمان گم می شوند، مانند اشک در باران

گاف از راه می رسد و به دکارد در مورد راشل فریاد می زند: “خیلی بد است که او زنده نمی ماند، اما دوباره، چه کسی زنده می ماند؟” دکارد به آپارتمانش برمی گردد و راشل را در تخت خوابش می بیند. او یک تکشاخ اوریگامی را پیدا می کند که توسط گاف به جا مانده است. دکارد با راشل بلوک آپارتمان را ترک می کند.

بازیگران فیلم بلید رانر Blade Runner 1982

 • هریسون فورد در نقش ریک دکارد
 • روتگر هاوئر در نقش روی باتی
 • شان یانگ در نقش راشل
 • ادوارد جیمز اولموس در نقش گاف
 • ام امت والش در نقش برایانت
 • داریل هانا در نقش پریس
 • ویلیام ساندرسون در نقش جی اف سباستین
 • بریون جیمز در نقش لئون کوالسکی
 • جو تورکل در نقش الدون تایرل
 • جوانا کسیدی در نقش ژورا سالومه
 • جیمز هونگ در نقش جو
 • مورگان پل در نقش دیو هولدن
 • های پیک در نقش تافی لوئیس
Rate this post