دانلود فیلم یک ادیسه فضایی 1968

معرفی فیلم یک ادیسه فضایی 1968

یک ادیسه فضایی (به انگلیسی: Space Odyssey ) یک فیلم علمی تخیلی حماسی محصول سال ۱۹۶۸تهیه‌کنندگی و کارگردانی استنلی کوبریک است. فیلمنامه توسط کوبریک و نویسنده داستان های علمی تخیلی آرتور سی کلارک نوشته شده است و ازداستان کوتاه کلارک در سال 1951 ” The Sentinel ” و دیگر داستان های کوتاه کلارک الهام گرفته شده است.

کلارک همچنین رمانی از فیلم ساخت که پس از اکران فیلم منتشر شد و بخشی از آن همزمان با فیلمنامه نوشته شد. در این فیلم کیر دالیا ، گری لاکوود ، ویلیام سیلوستر و داگلاس راین بازی می‌کنند و سفری به مشتری را دنبال می‌کنند.با ابرکامپیوتر حساس HAL پس از کشف یک مونولیت بیگانه.

این فیلم به دلیل نمایش دقیق علمی از پرواز فضایی، جلوه های ویژه پیشگام و تصاویر مبهم مورد توجه قرار گرفته است. کوبریک از تکنیک های متعارف سینمایی و روایی اجتناب کرد. از دیالوگ ها کم استفاده می شود و سکانس های طولانی فقط با موسیقی همراه است. موسیقی متن شامل آثار متعددی از موسیقی کلاسیک ، توسط آهنگسازانی از جمله ریچارد اشتراوس ، یوهان اشتراوس دوم ، آرام خاچاتوریان و گیورگی لیگتی است.

این فیلم پاسخ‌های انتقادی مختلفی دریافت کرد، از کسانی که آن را تاریک آخرالزمانی می‌دانستند تا کسانی که آن را ارزیابی مجدد خوش‌بینانه از امیدهای بشریت می‌دانستند.

منتقدان به کاوش آن در موضوعاتی مانند تکامل انسان ، فناوری ، هوش مصنوعی و امکان حیات فرازمینی اشاره کردند. این فیلم نامزد چهار جایزه اسکار شد و برای کارگردانی جلوه های بصری جایزه را به کوبریک برد.

این فیلم در حال حاضر به طور گسترده به عنوان یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین فیلم های ساخته شده در نظر گرفته می شود. در سال 1991، کتابخانه کنگره ایالات متحده آن را “از نظر فرهنگی، تاریخی یا زیبایی شناختی مهم” تلقی کرد.و برای حفظ در ثبت ملی فیلم انتخاب شد.

داستان فیلم A Space Odyssey 2001 یک ادیسه فضایی

در یک تاول ماقبل تاریخ ، قبیله ای از هومینین ها توسط یک قبیله رقیب از چاله آب خود رانده می شوند. روز بعد، آنها متوجه می شوند که یک بیگانه یکپارچه در میان آنها ظاهر شده است. این به آنها کمک می کند تا نحوه استفاده از استخوان را به عنوان سلاح کشف کنند و پس از اولین شکار خود، برگردند تا رقبای خود را با ابزار تازه کشف شده دور کنند.

میلیون ها سال بعد، دکتر هیوود فلوید، رئیس شورای ملی فضانوردی ایالات متحده، به پایگاه کلاویوس ، یک پاسگاه قمری ایالات متحده سفر می کند . در طی توقفی در ایستگاه فضایی 5، او با دانشمندان روسی ملاقات می کند که نگران هستند کلاویوس به نظر پاسخ نمی دهد.

او از بحث در مورد شایعات اپیدمی در پایگاه خودداری می کند. در کلاویوس، هیوود در جلسه‌ای از پرسنل صحبت می‌کند که بر لزوم پنهان‌کاری در رابطه با جدیدترین کشفشان تأکید می‌کند.

ماموریت او بررسی یک مصنوع به تازگی یافت شده است، یک سنگ یکپارچه مشابه که چهار میلیون سال قبل در نزدیکی دهانه ماه تایکو مدفون شده است. او و دیگران سوار یک مونباس به سمت یکپارچه می شوند. همانطور که آنها جسم را بررسی می کنند، با نور خورشید برخورد می کند و سیگنال رادیویی پرقدرتی از آن منتشر می شود.

هجده ماه بعد، فضاپیمای آمریکایی دیسکاوری وان با خلبانان ماموریت و دانشمندان دکتر دیوید “دیو” بومن و دکتر فرانک پول همراه با سه دانشمند دیگر در انیمیشن معلق راهی مشتری می شود. اکثر عملیات دیسکاوری توسط “HAL”، یک کامپیوتر HAL 9000 با شخصیت انسانی کنترل می شود.

وقتی HAL خرابی قریب‌الوقوع یک دستگاه کنترل آنتن را گزارش می‌کند، دیو آن را در یک غلاف فعالیت خارج از خودرو (EVA) بازیابی می‌کند اما هیچ مشکلی پیدا نمی‌کند. HAL پیشنهاد می‌کند دستگاه را دوباره نصب کنید و اجازه دهید خراب شود تا بتوان مشکل را تأیید کرد.

کنترل ماموریتبه فضانوردان توصیه می کند که نتایج حاصل از رایانه دوقلوی 9000 آنها نشان می دهد که HAL در گزارش اشتباه است، اما HAL آن را به دلیل خطای انسانی مقصر می داند.

دیو و فرانک که نگران رفتار HAL هستند، وارد یک غلاف EVA می‌شوند تا بتوانند بدون شنیدن HAL صحبت کنند، و توافق می‌کنند که اگر اشتباه او ثابت شد، HAL را قطع کنند. HAL گفتگوی آنها را با لب خوانی دنبال می کند.

در حالی که فرانک در حال پیاده روی فضایی است و سعی می کند واحد آنتن را جایگزین کند، HAL کنترل غلاف او را به دست می گیرد و او را از بین می برد. دیو غلاف دیگری برای نجات فرانک می گیرد.

در حالی که او بیرون است، HAL عملکردهای پشتیبانی از زندگی سه خدمه دیگر را در انیمیشن معلق خاموش می کند و آنها را می کشد. هنگامی که دیو با جسد فرانک به کشتی بازمی گردد، HAL از اجازه ورود او امتناع می ورزد و بیان می کند که نقشه فضانوردان برای غیرفعال کردن او، ماموریت را به خطر می اندازد.

دیو قفل هوای اضطراری کشتی را به صورت دستی باز می کند، وارد کشتی می شود و به سمت هسته پردازنده HAL می رود.، جایی که او شروع به قطع مدارهای HAL می کند علیرغم اینکه از او خواسته شده است این کار را نکند.

وقتی قطع اتصال کامل شد، یک ویدیوی از پیش ضبط شده توسط هیوود پخش می‌شود که نشان می‌دهد هدف ماموریت بررسی سیگنال رادیویی ارسال شده از یکپارچه به مشتری است.

در مشتری، بومن سومین یکپارچه بسیار بزرگتر را پیدا می کند که به دور سیاره می چرخد. او دیسکاوری را برای تحقیق در یک غلاف EVA ترک می کند، اما به گردابی از نور رنگی کشیده می شود. بومن در فواصل وسیعی از فضا حمل می شود، در حالی که پدیده های کیهانی عجیب و غریب و مناظر عجیب با رنگ های غیر معمول را مشاهده می کند.

در نهایت او خود را در یک اتاق خواب بزرگ نئوکلاسیک می‌بیند که در آن می‌بیند، و سپس تبدیل به نسخه‌های قدیمی‌تر خود می‌شود: ابتدا در اتاق خواب ایستاده، میانسال و هنوز در لباس فضایی خود ایستاده است، سپس لباس‌های تفریحی پوشیده و شام می‌خورد، و در نهایت به عنوان یک مرد پیرمرد دراز کشیده روی تخت یک یکپارچه در پای تخت ظاهر می‌شود و وقتی بومن به آن دست می‌یابد، به جنینی تبدیل می‌شود که در یک گوی شفاف نور محصور شده است که در فضای کنار زمین شناور است.

بازیگران A Space Odyssey 2001 یک ادیسه فضایی

 • Keir Dullea در نقش دکتر دیوید بومن
 • گری لاکوود در نقش دکتر فرانک پول
 • ویلیام سیلوستر در نقش دکتر هیوود فلوید
 • دانیل ریشتر در نقش مون‌واچر، میمون اصلی
 • لئونارد روسیتر در نقش دکتر آندری اسمیسلوف
 • مارگارت تایزاک در نقش النا
 • رابرت بیتی در نقش دکتر رالف هالورسن
 • شان سالیوان در نقش دکتر روی مایکلز
 • داگلاس رین به عنوان صدای HAL 9000
 • فرانک میلر به عنوان کنترل کننده ماموریت
 • ادوینا کارول در نقش مهماندار شاتل قمری
 • پنی برامز به عنوان مهماندار
 • هدر داونهام به عنوان مهماندار
 • آلن گیفورد در نقش پدر پول
 • آن گیلیس در نقش مادر پول
 • Maggie d’Abo به عنوان مهماندار (آسانسور ایستگاه فضایی 5) (نامشخص نیست)
 • چلا ماتیسون در نقش خانم ترنر، پذیرش ایستگاه فضایی 5 (بی اعتبار)
 • ویوین کوبریک در نقش دختر فلوید، “Squirt” (نامشخص نشده)
 • کنت کندال به عنوان گوینده بی بی سی (بی اعتبار)
Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.